Výpočetní tomografie

Výpočetní tomografie

Počitačovou tomografii v naší veterinární nemocnici rozvíjíme již od roku 2014.
Garantem je MVDr. Karel Najman.

S rozvojem a stále větší dostupností přístrojové techniky v medicíně, stala se za posledních 5 let výpočetní tomografie v podstatě běžnou součástí vyšetřovacích postupů. Podstatou tohoto vyšetření, patrně známějšího pod populární zkratkou CT, je prozáření pacienta rentgenovým zářením a následně rozsáhlá analýza pomocí výpočetní techniky. Pacienta tak v přístroji doslova oskenujeme.

Tento postup umožňuje odstranit sumaci struktur umístěných nad sebou, jak se děje při běžném rentgenovém vyšetření technikou skiagrafie či skiaskopie. Výsledkem oskenování pacienta CT přístrojem je detailně prokreslená vnitřní struktura těla. Základním výstupem je serie rovnoběžných příčných řezů, které je však možné dále skládat a upravovat, je možné i zobrazení trojrozměrného modelu příslušné části těla. Protože je základem analýza rentgenového záření, excelentně se zobrazí zejména ty oblasti, kde jsou velké rozdíly v hustotě tkání – kosti, vzduch. Proto je tato technika tak cenná při vyšetření lebky, páteře, kostí a kloubů, plic a hrudníku obecně. Tím, že se při vyšetření používají kontrastní látky, dochází k vynikajícímu zobrazení cév – i v této oblasti je tato technika nenahraditelná.

V dnešní době je proto CT nezbytnou součástí neurologie – zobrazení mozku (nádory, poruchy cévního zásobení) a míchy (postižení meziobratlových plotének, zlomeniny obratlů); vyšetření respiračního aparátu – nejdokonalejší zobrazení nosních dutin, zobrazení plic, mediastina (lokalizace zánětů, diagnostika nádorů, zvětšení mízních uzlin); ortopedie – přesný popis komplikovaných fraktury, kloubní postižení; zobrazení břicha – poskytuje doplňující informace k sonografickému vyšetření.

Zcela samostatnou kapitolou je již zmiňované zobrazení cév, angiografie. Tato technika vnesla zcela nové a zásadní možnosti v diagnostice cévních anomálií – zkratů (portosystémový zkrat, patentní ductus arteriosus) či uzávěrů nebo zúžení cév.

V některých diagnostických oblastech se CT vyšetření prolíná s technikou magnetické rezonance, která více akcentuje metabolismus tkáně a umožňuje výrazně lepší rozlišení ve tkáních malým rozdílem hustoty případně velkým obsahem tekutiny. Ve výše zmiňovaných indikacích je však CT technika v současnosti nenahraditelná. Její výhodou je relativně krátký čas skenování, velmi ostré zobrazení s velkou rozlišovací schopností (náš přístroj umožňuje řezy o síle až 0,6 mm). Nevýhodou je nezbytnost anesteze pacienta – i krátké skenování trvá 20-40 sekund, po které nám naši pacienti bez hnutí a nejlépe v nádechu nevydrží. Svým způsobem komplikací je velké množství informací obsažených v získaných obrazech. Vyhodnocení vyšetření proto trvá řádově déle, v mnoha komplikovaných případech si stav vyžádá i konsultaci se specialistou – radiologem. To všechno skládá dohromady poněkud nepříznivou stránku tohoto vyšetření, totiž že je finančně nákladné. I když ona nákladnost je relativní, protože diagnostický přínos pro pacienta je obrovský a cenu tak plně vyvažuje.

 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Jaroslava Šeflová

dermatologie, laboratorní diagnostika
seflova@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.