Výpočetní tomografie
Výpočetní tomografie
Počitačovou tomografii v naší veterinární nemocnici rozvíjíme již od roku 2014.
Garantem je MVDr. Karel Najman.
S rozvojem a stále větší dostupností přístrojové techniky v medicíně, stala se za posledních 5 let výpočetní tomografie v podstatě běžnou součástí vyšetřovacích postupů. Podstatou tohoto vyšetření, patrně známějšího pod populární zkratkou CT, je prozáření pacienta rentgenovým zářením a následně rozsáhlá analýza pomocí výpočetní techniky. Pacienta tak v přístroji doslova oskenujeme.
Tento postup umožňuje odstranit sumaci struktur umístěných nad sebou, jak se děje při běžném rentgenovém vyšetření technikou skiagrafie či skiaskopie. Výsledkem oskenování pacienta CT přístrojem je detailně prokreslená vnitřní struktura těla. Základním výstupem je serie rovnoběžných příčných řezů, které je však možné dále skládat a upravovat, je možné i zobrazení trojrozměrného modelu příslušné části těla. Protože je základem analýza rentgenového záření, excelentně se zobrazí zejména ty oblasti, kde jsou velké rozdíly v hustotě tkání – kosti, vzduch. Proto je tato technika tak cenná při vyšetření lebky, páteře, kostí a kloubů, plic a hrudníku obecně. Tím, že se při vyšetření používají kontrastní látky, dochází k vynikajícímu zobrazení cév – i v této oblasti je tato technika nenahraditelná.
V dnešní době je proto CT nezbytnou součástí neurologie – zobrazení mozku (nádory, poruchy cévního zásobení) a míchy (postižení meziobratlových plotének, zlomeniny obratlů); vyšetření respiračního aparátu – nejdokonalejší zobrazení nosních dutin, zobrazení plic, mediastina (lokalizace zánětů, diagnostika nádorů, zvětšení mízních uzlin); ortopedie – přesný popis komplikovaných fraktury, kloubní postižení; zobrazení břicha – poskytuje doplňující informace k sonografickému vyšetření.
Zcela samostatnou kapitolou je již zmiňované zobrazení cév, angiografie. Tato technika vnesla zcela nové a zásadní možnosti v diagnostice cévních anomálií – zkratů (portosystémový zkrat, patentní ductus arteriosus) či uzávěrů nebo zúžení cév.
V některých diagnostických oblastech se CT vyšetření prolíná s technikou magnetické rezonance, která více akcentuje metabolismus tkáně a umožňuje výrazně lepší rozlišení ve tkáních malým rozdílem hustoty případně velkým obsahem tekutiny. Ve výše zmiňovaných indikacích je však CT technika v současnosti nenahraditelná. Její výhodou je relativně krátký čas skenování, velmi ostré zobrazení s velkou rozlišovací schopností (náš přístroj umožňuje řezy o síle až 0,6 mm). Nevýhodou je nezbytnost anesteze pacienta – i krátké skenování trvá 20-40 sekund, po které nám naši pacienti bez hnutí a nejlépe v nádechu nevydrží. Svým způsobem komplikací je velké množství informací obsažených v získaných obrazech. Vyhodnocení vyšetření proto trvá řádově déle, v mnoha komplikovaných případech si stav vyžádá i konsultaci se specialistou – radiologem. To všechno skládá dohromady poněkud nepříznivou stránku tohoto vyšetření, totiž že je finančně nákladné. I když ona nákladnost je relativní, protože diagnostický přínos pro pacienta je obrovský a cenu tak plně vyvažuje.