Vydří trampoty

Naše veterinární nemocnice hostila pravou vydru říční. Vydra totiž jako správný skrytý dravec byla nenápadná, a vlastnost splynutí s okolím byla hlavní příčinou jejího neštěstí. Při nočním přebíhání silnice zazmatkovala a stalo se bohužel to co se stává všem kdo chtějí hlavou zeď prorazit. Týlní část její hlavy se střetla s jedoucím automobilem. I když autu nijak neuškodila, řidič nehodu zaznamenal, zastavil a vydru v bezvědomí dopravil k nám.

úřední přebírka vydry v záchranné stanici (1)

Vydra říční je pánem sama sobě, odpovědnost za sebe nese jen ona. Každý z nás někdy zatouží udělat dobrý skutek a tak se vydře poštěstilo prožít něco, o čem si mnoho našich psích a kočičích kamarádů může jen nechat zdát.

rentgen  

Mdloby spacifikovaly chudinku vydru tak, že klinické vyšetření nenalezlo kromě obrovského hematomu na týlu a přední části krku nic jiného. Ani další vyšetření (rengen, krevní testy) nedokázaly zaručit, zdali v mozku a krční míše není zásadní problém, který by tohoto divokého a nespoutaného tvora zbavil možnosti návratu do jeho skutečného života. 

CT vyšetření krku vydry 2 CT vyšetření krku vydry 1

Možná byla první vydrou v České republice, která absolvovala vyšetření počítačovým tomografem. Toto vyšetření je nezastupitelné v zobrazení důležitých nervových struktur. Vyšetření prokázalo rozsáhlý hematom svalových a podkožních oblastí spánku, týla a předního krku. V mozkové části nebyl zaznamenán žádný krevní výlev. Dále byla prokázána fraktura části druhého krčního obratle. Léčba byla zaměřena proti otřesu mozku a míchy.

vydra druhý den v léčbě

Druhý den se vydře částečně vracelo vědomí, ale stále nebyla schopna hýbat předními končetinami. Vydra s chutí přijímala potravu a vyměšovala. Třetí den  byl ve znamení velikého pokroku, přední končetiny začaly fungovat. A k radosti především všech veterinárních sestřiček se mazlila. Čtvrtý den ráno plavala v naší vaně, má však stále mírné rovnovážné a pohybové potíže. Také narážela do předmětů, které jí stály v cestě. Pátý den již síla přírody navrátila vydře vše, bohužel i její divokost a nespoutanost. Náhle procitla a obranný pud velel bojovat proti všem dvounožcům a čtyřnožcům co se v jejím okolí ukázali. Léky naštěstí stále dobře přijímala v potravě. Nastal čas se s vydrákem rozloučit. Plnou rekonvalescenci  prožil v záchranné přírodovědné stanici Vlašim. Ve vedlejším kotci našemu vydrákovi dělala společnost vydří slečinka… 

Odvoz do záchranné stanice

19.3.2015 je přelomové datum příběhu, v tento den byl vydří sameček vypuštěn ochránci přírody ze záchranné stanice Vlašim. Byli jsme při tom. Vydrák se na svobodu vůbec netěšil, alespoň soudě dle vynaloženého úsilí na vypuzení z přepravní bedny. Nakonec transportní box musel být potopen a vydrák konečně vyplaval, zůstaly po něm pouze malinké bublinky na hladině.

 Po vydře zůstaly jen malé bublinky na hladině

Mysleli jsme, že vylezl u protějšího břehu a vydýchává stres. Při přiblížení jsme ale našli pouze velikou nutrii.

nutrie v novém vydřím rybníku

Po vydrákovi se slehla zem, resp. zavřela voda. Přejeme mu již méně dobrodružný život a hodně potomků!

Tomáš Fiala 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že obtíže, které vás k nám přivádějí nejsou urgentní, zkuste se předem objednat. Předejdete tak zbytečnému čekání. Objednávku lze provést osobně na recepci, nebo telefonicky na čísle 271 751 907. Objednávky e-mailem či přes facebook nejsou v současné době možné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.