Urologie

Urologie _S4B3188Urologie je medicínským oborem zabývající se močovou vylučovací soustavou. Nabízíme komplexní diagnostiku chorob horních a dolních cest močových. Provádíme speciální internistické a chirurgické zákroky. Naše zkušenosti v diagnostice a léčbě urologických problémů jsou prověřeny dlouholetou praxí v oboru.  Garantem disciplíny je MVDr. Tomáš Fiala. Věnuje se publikační a přednáškové činnosti.

Nejdůležitější funkcí ledvin je, jak pravděpodobně každý ví, odvádět z organismu odpadní látky vznikající při normálním chodu organismu nebo dodanými zevně (například  léčiva). Tyto zplodiny jsou vylučovány filtračním systémem ledvin, kam se ale většinou dostávají upravené krevní cestou z jater. Další důležitá funkce tkví v udržování rovnovážného stavu v hospodaření s vodou a ionty (tzv. acidobazická rovnováha). Tyto funkce však už vyžadují mnohem větší provázanost jednotlivých orgánových systémů, a to hlavně s cirkulační soustavou prostřednictvím nervové a hormonální soustavy. Souladem těchto systémů je zajištěn bezproblémový chod organismu. Ledviny jsou nejen cílem mnoha hormonálních poslíčků, ale také ve své tkáni tvoří hormony jež se jednak podílejí v regulaci výše zmíněných pochodů (regulace krevního tlaku), ale jsou třeba také zodpovědné za tvorbu červených krvinek nebo regulace hladiny vápníku. To znamená, že ledvinná tkáň není tvořena pouze filtračními tělísky (tzv. glomeruly) a systémem sběrných kanálků podílejících se na iontové výměně a zahušťování moči, ale též dalšími důležitými strukturami v souhře orgánových systémů těla. Na ledvinou pánvičku je napojen močovod jež plynule odvádí moč do sběrného centra, močového měchýře. Návratu moči do ledvin brání uzávěr močovodů chlopní, což je důležité v ochranném systému močového aparátu. Močový měchýř navazuje na močovou rouru jež tvoří konečný úsek močového systému. U samců do močové roury ústí ještě pohlavní vývody, tj. chámovody a přídatné pohlavní žlázy důležité v rozmnožování. U psů se k přídatným pohlavním žlázám řadí prostata (předstojná žláza), u kocourů prostata a bulbouretrální žlázy. U samic močová roura ústí do pochvy. Úzká souvislost těchto dvou systémů nesmí být opomenuta při onemocnění dolních cest močových (močová roura a močový měchýř).

Tento zjednodušený popis močového aparátu ukazuje složitost systému a nutnost specializace při řešení problémů v souladu s provázaností celého organismu.

Příznaky onemocnění močových cest mohou být nenápadné a pro majitele z počátku nerozpoznatelné. Zvláště vrozené vady orgánů a  infekce dolních močových cest získaných v ranném věku mohou být pro rozpoznání, zejména novopečeným chovatelem, problematické. Proto je důležité při podezření na onemocnění vždy při preventivní prohlídce (např. očkování) veterináře upozornit na podezřelé okolnosti a případně si už před návštěvou připravit moč zvířete (nejlépe ranní). Váš veterinář pak zhodnotí situaci, a případně vás odešle k odborníkovi.

Typické příznaky postižení selhání ledvin (objevují se bohužel až při poškození více jak 60% ledvinné tkáně) jsou zvýšený příjem tekutin a zvýšená frekvence močení. V pokročilejším stavu pak nechutenství, únava, spavost, zvracení, zápach z tlamy, vřídky v dutině ústní, zrychlené dýchání, nervové problémy (třes, špatná reakce na okolí atd.). Příznaky zažívacích potíží jsou dány toxickým působením látkových zplodin na sliznice zažívacího aparátu (např. viditelné vředy v dutině ústní). Slabost je dána vyčerpáním organismu akumulací toxinů a určitým stupněm chudokrevnosti. Dýchání může být zrychleno následkem překyselení organismu a možným ucpáním cév v plicích atd. Tyto příznaky však už věští konečné stádium choroby selhání ledvin.

Příznaky bolestivosti břicha, zad, zvracení, mohou být v souvislosti s tvorbou močových kamínků, hnisavého zánětu ledvin, traumatu močovodu či ledviny nebo močového měchýře. Abnormální vypoulení břicha může být zapříčiněno novotvarem močových struktur nebo přeplněným močovým měchýřem.

Časté močení s krví, bolestivostí či jen časté stavění na močení, ukapávání moči ve spánku, kapky krve na lůžku mohou indikovat problémy dolních cest močových, případně souvisejících přídatných pohlavních orgánů.

Též úrazy míchy nebo problémy s páteří mohou změnit nervové zásobení dolních cest močových, projevující se nadměrným zadržováním moče, jež vyžadují urychlený zásah.

Urologie patří do oborové specializace, kterou dlouhodobě podporujeme a rozvíjíme. Je jedním z pilířů naší interní medicíny.

Nabízíme komplexní pohled na problematiku močových cest a souvisejících orgánových soustav.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nabídka vyšetření:

 • Diagnostika ledvinných chorob v časných stádiích
 • Diferenciace stavu nadměrného pití a močení
 • Stanovení managementu a prognózy stavu ledvinného selhání
 • Poradenství a řešení vrozených anomálií močového traktu
 • Močová inkontinence (únik moči)
 • Onkologické choroby močového traktu
 • Problematika abnormalit dolního močového traktu u koček (FeLUTD)
 • Choroby prostaty

Profesionální zázemí nemocnice a zkušený personál zvládá i neodkladné kritické stavy (jednotka intenzivní péče).

 

Jak být připraven na specializované vyšetření močového aparátu:

 1. Pokud se jedná o celkové prvotní vyšetření močového aparátu je nutné sebou přinést čerstvou moč v množství +/- 5 ml. Dále by pacient měl být na lačno a minimálně 4 hod nevenčen (pro dostatečnou náplň močového měchýře pro sonografické vyšetření nebo pro sterilní odběr moči na bakteriologické vyšetření).
 2. Pokud se jedná o vyšetření pacienta v léčbě je vhodné mít sebou stručný chorobopis a současné laboratorní výsledky + soupis léků, které užívá.
 3. Je vhodné mít přehled o množství přijatých tekutin za 24 hodin. O chování pacienta při vykonávání potřeby. O složení nebo názvu krmiv, jež přijímá.
 4. Pokud je pacient poslán na kontrastní rentgenologické vyšetření je vhodný doprovod dvou dospělých osob.
 5. Na specializované vyšetření je vhodné se dopředu objednat.

Při sonografii močového měchýře musí být pacient vždy nevymočen.

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Napsali o nás

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Hanuš Velebný

externí lékař – 2x měsíčně provádí neurologické a ortopedické operace na našem pracovišti, pro své klienty je nyní k dispozici ve Veterinární klinice Maradovi – Mělník

velebny@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.