Toxokaróza jedno z nejčastějších onemocnění psů a koček

Pojem toxokaróza označuje parazitární onemocnění psů, koček a člověka, je odvozen od latinského názvu rodového jména původců, škrkavky psí a škrkavky kočičí. Škrkavka šelmí s odlišným rodovým latinským jménem a životním cyklem je třetím zástupcem škrkavek cizopasících u psa a kočky u nás, není však nebezpečná pro člověka jako předchozí dva druhy.

I přes neustále se zlepšující chovatelskou a veterinární péči si tito cizopasní červy stále udržují pozici plošně velmi rozšířeného problému v ČR a prakticky na celém světě. Závažnost toxokarózy tkví právě v promořenosti populace psů a hlavně koček. Je to dáno jednak velkou nadprodukcí vajíček samičkou škrkavky a jejich odolností ve vnějším prostředí, dlouhou životností larviček v mezihostiteli ( např. myš) a specifickým vývojovým cyklem škrkavek.

Dospělé škrkavky dosahují velikosti v závislosti na druhu a pohlaví 6-15 cm, žijí v tenkém střevě psa a kočky, kde se živí natrávenou potravou hostitele. Samičky produkují ohromné množství vajíček, která mají velmi silnou stěnu a jsou okem neviditelná (nedosahují ani desetiny milimetru). Vajíčka odcházejí spolu s trusem z těla hostitele ven a stávají se infekčními v závislosti na podmínkách prostředí po několika týdnech (zpravidla po 4 týdnech). Vajíčka jsou velmi odolná, v půdě vydrží životná několik let. Po pozření infekčního vajíčka se ve střevě z vajíčka uvolní larva, která se zavrtá do stěny střevní a pronikne do krevních vlásečnic nebo míznic a dostane se přes játra do malého krevního oběhu. Larvy se v plicích rozdělí, část proniká do průdušek (tzv. transtracheální migrace) a část pokračuje do velkého krevního oběhu a usazují se v různých orgánech (svaly, játra, mozek, ledviny a podobně), mluvíme o somatické migraci. Larvičky v průduškách dráždí a způsobují kašel, pomocí kterého se dostávají do dutiny ústní a polknutím dále zpět do střeva, kde již rychle dospějí (doba putování tělem je přibližně 5 týdnů). Usazené larvičky v jiných orgánech se opouzdří a životné čekají na další příležitost. V druhé polovině březosti se “probouzejí“, pronikají zpět do krve a placentou se dostanou do plodů, kde se dočasně usadí v játrech a po porodu dokončí putování skrze plíce a průdušky do střeva kde dospějí. U štěňátek kolem 10 dne po narození se již nacházejí škrkavky ve střevě. Tkáňové larvičky opouštějí svůj úkryt ještě po dobu kojení a přes mléčnou žlázu mlékem dále štěňata infikují. Tímto způsobem se nakazí všechna štěňata ve vrhu. U koček se larvičky aktivují až po narození koťat, která se pak nakazí mateřským mlékem. Pokud infekční vajíčko sní někdo jiný než definitivní hostitel (paratenický hostitel), larvičky se ve střevě opět uvolní a pronikají do přes střevní stěnu do krevního nebo mízního oběhu, avšak putují jen cestou somatické migrace. Paratenický hostitel má pak ve svých orgánech infekční opouzdřené larvičky, které mohou nakazit definitivního hostitele (psa nebo kočku). Člověk se také může nakazit infekčními vajíčky a fungovat jako paratenický hostitel.

Škrkavky škodí v těle v době migrace poškozováním orgánů a v době dospělosti ubíráním živin, traumatizací střeva a produkcí toxinů, ovlivňující nervovou soustavu. Největší škody škrkavky napáchají u štěňat a koťat do doby přibližně 3 měsíců po narození. Bezprostředně před porodem a po narození migrující larvy škrkavek mohou velmi poškodit důležité orgány a způsobit závažné zdravotní problémy vedoucí až k úhynu. Zatím není úplně vyjasněna jejich role v určitých vrozených chorobách, jako je například epilepsie u psů. Dalším velmi závažným obdobím je u několikatýdenních štěňat jejich střevní invaze. Chronický kašel se vyskytuje většinou jen při silné invazi. V závislosti na množství škrkavek ve střevě se odvíjejí příznaky zažívacích problémů (nedostatečné přírůstky, chudokrevnost, zánětlivá onemocnění trávicí soustavy provázené průjmy a zvracením po smrtelné stavy střevní neprůchodnosti). Nejtragičtějším obdobím právě bývá silná invaze u několikatýdenních štěňat, která mají nafouklá bolavá „škrkavčitá“ bříška, zvrací, průjmují a nepřijímají potravu a velmi často hynou.

Se zvyšujícím se věkem stoupá odolnost organismu proti škrkavkám u psů, larvičky prodělávají hlavně somatickou migraci. Tomuto jevu se říká věková rezistence, u starších a starých psů se proto s dospělými škrkavkami setkáváme sporadicky. Invaze dospělci se u nich může projevovat střídavými průjmovitými epizodami.

Podezření na škrkavčitost si můžeme potvrdit nebo vyvrátit pomocí parazitického vyšetření, výskyt dospělých stádií škrkavek ve zvratkách nebo ve stolici je relativně vzácný. Veterinární diagnóza je založena hlavně na mikroskopickém záchytu vajíček v trusu.

Současné léčebné metody postihují pouze dospělá stadia škrkavek ve střevě, opouzdřené larvičky v orgánech jsou před současnými preparáty chráněni. Proto je v kontrole tohoto onemocnění nezastupitelná prevence. Musíme si uvědomit, že nákaza je nebezpečná i pro člověka, zvláště malé děti. Včasné preventivní odčervení všechny ochrání před možnými problémy.

Určitě doporučuji odčervit v době krytí feny nebo kočky. Po narození štěňat v věku 2 týdnů se odčervení matky a mláďat opakuje a pokrčujeme ve 14 denních intervalech do věku přibližně 3 měsíců. Koťata odčervujeme poprvé v době 3 týdnů věku (spolu s matkou) a pokračujeme do 12 týdne v třítýdenních intervalech. Starším mláďatům již stačí podávat antiparazitika po 3 měsících, dospělá zvířata odčervujeme 2-4 x ročně podle zamořenosti chovu (chovné stanice psů by měli preventivně podávat antiparazitika 4 x ročně). Některé odčervovací preparáty se nedoporučují podávat v době březosti, při použití v tomto období je nutná konzultace s veterinářem.

V současnosti existuje na trhu celá škála pomůcek nebo zchutňovadel vhodných pro podání tablet kočkám, eventuelně lze u nich zvolit jinou formu odčervení (pasty, gely atd). Není proto důvod kočky, zvláště chodící ven z preventivního odčervovacího programu vyjímat, vzhledem k pravděpodobně vyšší promořenosti škrkavkami ve srovnání se psy.

Tomáš Fiala

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Monika Blažková

interní medicína

pohotovostní lékař, kardiologie

info@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.