Terezka

Jednoho dne přišla s krvavým průjmem a zvracením. Stav se po 2 denní symptomatické léčbě zlepšil, ovšem jen nakrátko. Hned další den začala zvracet a byla velmi unavená a slabá (téměř nedošla k nám po svých). To bylo velmi divné. Terezku navíc začalo hodně bolet bříško. Normálním klinickým vyšetřením se kromě bolestivého bříška nic nenalezlo. Krevní testy, kromě velmi vysoké hladiny kyseliny močové, žádné významné odchylky neukázaly. Až sonografické vyšetření odhalilo větší nádor pravé nadledviny a v jeho okolí volnou tekutinu. Střeva se sonograficky jevila úplně normální.
Proč Terezka má tak bolestivé bříško a střevní pohyb a vzhled je normální? Proč je hladina kyseliny močové tak moc zvýšena? Mohl by na tom mít podíl nádor pravé nadledvinky? Tři základní otázky musely dostat odpověď, abychom Terezce mohli pomoci.
V první řadě je nutné se zamyslet nad funkcí nadledviny. Jedná se o orgán produkující důležité hormony, které ovlivňují široké spektrum životních funkcí. Nejdůležitější je regulace minerální výměny a energetických pochodů, ovlivňují vegetativní (na vůli nezávislou) nervovou soustavu. Vidíme tedy, že narušená funkce nadledviny by mohla způsobit veliké problémy v tělesných pochodech. Nadledviny však nijak hladinu kyseliny močové neovlivňují. Vysokou urikémii vidíme při určitých jaterních problémech a při závažném rozpadu buněčných tkání! Některé nádory jsou provázeny vysokým buněčným rozpadem.
Jak ale zdůvodníme bolestivost bříška? Nádory, zvláště ty rychle rostoucí jsou velmi křehké a prokrvené (vynutily si veliký přívod živin). Pokud jsou náhle vystaveny výraznější změně působících sil, může dojít k prasknutí a i závažnějšímu krvácení. Nadledviny jsou v dutině břišní uloženy v prostoru pod páteří, kterému říkáme retroperitoneum. Od ostatních orgánů je oddělen blánou. Proto pokud by zde došlo ke krvácení, nedojde k výlevu krve
do celé dutiny břišní. Celá dutina břišní je prostoupena receptory bolesti. Vhledem k sonografickému nálezu tekutiny v okolí pravé nadledviny, musíme usuzovat na krvácení v prostoru retroperitonea.
Sestavili jsme si tedy teorii co se odehrálo: Terezce vyrostl na pravé nadledvince nádor, který náhle praskl a působí jí hroznou bolest. Z takové bolesti může i zvracet, být velmi unavená a mít zátěžovou intoleranci. Je ale možné, že stav je daleko vážnější. Vzhledem k absenci zvýšené
hladiny jaterních a svalových enzymů, normálnímu minerálnímu profilu a ostatním fyziologickým hodnotám, negativnímu rtg nálezu na kostech a plicích anormálnímu krevnímu tlaku, jsme se rozhodli pro konzervativní terapii. Nasadili jsem silné utišující léky a heparin, který by měl eliminovat možnost vzniku trombózy.
Stav Terezky se ale výrazně nezlepšil. I když nic neukazovalo na možnost trombózy, rozhodli jsme se bříško zrevidovat chirurgicky. Hlavním důvodem byla revize střev a jejich krvení – báli jsme se trombózy mezenteriální tepny. Nechtěli jsme ale nádor odstranit, protože zákrok byl extrémně rizikový. Terezka pravděpodobně má větší šanci žít s nádorem, než přežít vyjmutí takto změněné nadledviny. Musíme nejdříve zvážit možná rizika a vybrat to nejlepší řešení…
Operací se potvrdil problém pouze v pravém retroperitoneu, tj prasknutí novotvaru spojené s krevním výlevem. Nyní jsme mohli být již klidnější, potvrdili jsme příčinu problému. Nezbývá nic jiného než čekat jak Terezka se s nemocí popere.
Naštěstí se Terezce po 3 dnech ulevilo a opět začala dělat radost nám a hlavně své majitelce. Víme, že Terezka má velký problém, který může velmi rychle skončit špatně. Nicméně věříme, že při určité léčbě a s danými omezeními bude život Terezky kvalitní a ještě přinese hodně zážitků jí i
jejím společníkům.
Držíme jí palce!

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.