Svrab u psa

Hektor je zlatý retriever. Jsou mu 4 roky a je to náš miláček. Když jsme se rozhodli pro návštěvu Veterinární nemocnice AA-Vet měl velké trápení. Už ¾ roku ho velmi svědila kůže. Neustále se škrábal, byl plný strupů, kůži měl olysalou, suchou se spoustou lupů, na packách tvrdou, tmavou a zvrásněnou. Několik dříve navštívených veterinářů si s tím už nevěděli rady. Některé léky i na chvíli pomohli, ale ne na dlouho.

Na AA-Vetu jsme navštívili paní doktorku Šeflovou a sestřičku Moniku. Hektorovi se tam zpočátku moc nechtělo, už byl v ordinacích dost nedůvěřivý, ale obě si ho přístupem a několika kachními pamlsky rychle získaly. Při první návštěvě jsme v ordinaci strávili skoro hodinu,  paní doktorka si pečlivě zapsala celou naši anabázi od počátku nemoci, všechny léky, které jsme kdy brali a jejich efekt(naštěstí jsem si to všechno vzala s sebou). Potom následovalo kompletní klinické vyšetření a odběr vzorků kůže a krve.

To už se Hektorovi líbilo méně, ale je to „von“, vydržel to se ctí.

S paní doktorkou jsme se domluvily na prozatimním opatření a čekali netrpělivě na výsledky. Mezitím  jsem Hektora vykoupala v medikovaném šamponu, který jsme si z AA-Vetu přinesli, nasadili tablety na zmírnění svědění a dezinfekcí natírali poškozenou kůži.

Po týdnu jsme(tedy aspon já, Hektor už méně) netrpělivě spěchali na kontrolu. Výsledky již byly všechny. Odhalily sníženou hladinu hormonu štítné žlázy, bakteriální zánět kůže a nejdůležitější nález, dle paní doktorky, byl nález parazita v kožním seškrabu. Jmenuje se Sarcoptes a je to prý svrab….

Styděla jsem se, že má Hektor svrab, ale prý nemám důvod. Tento parazit je prý stále poměrně častý a to hlavně u psů s možností volného pohybu při procházkách(snažší nákaza, kontakt s jinými zvířaty, psy, ale i např. mršinami v lese). A zatímco já si stále lámala hlavu, kde to ten náš pes mohl chytit, paní doktorka nám mezitím rozepsala veškerou terapii pro Hektora.

Když jsme přišli domů s igelitkou léků, manžel si z Hektora utahoval, že je jak důchodce se zásobou léků na půl roku a šel mu v kuchyni na ně vyčlenit speciální šuplík. Dostali jsme antibiotika, léky na doplnění hormonu štítné žlázy, vitamíny na zarůstání, pokračovali jsme v tabletkách proti svědění, lokálně jsme aplikovali roztok proti svědění a zánětu, mastičku na zesílenou a rozškrábanou kůži na loktech, šampon na zklidnění kůže a to nejdůležitější – speciální přípravek proti svrabu(pipetka), která se aplikovala na kůži mezi lopatky.

Od té doby se začal Hektor měnit před očima, svědění ustávalo, kůže se opět ztenčila a začala zarůstat srstí. Postupně(po několika kontrolách a opakovaných aplikacích pipetky proti svrabu) jsme vysadili antibiotika, léky na svědění i lokální léky. Na další kontrolu musel s Hektorem manžel, byla jsem pracovně mimo republiku. Hektor byl již prakticky v pořádku, pouze v srsti mu zůstaly suché lupy a potřebovala se překontrolovat v krvi hladina hormonu štítné žlázy.

Krev se nabrala a na lupy dostal manžel opět jiný, speciální šampon a do jídla lososový olej, který má snižovat tvorbu lupů. Ačkoliv jsem měla za 2 dny přijet, tak manžel jako správný chovatel psa se rozhodl, že Hektora vykoupe sám. Asi mě chtěl překvapit. Což o to, to se mu podařilo. Druhý den mi naproti k vrátkům přiběhl šťastný Hektor bez lupů, se splihlou srstí zapáchající po rybách… Manžel to nějak popletl a vykoupal ho v tom lososovém oleji…

Z prvotního šoku jsem přešla do záchvatu smíchu. Hektor ještě ten den putoval do vany znovu (tentokrát již správným šamponem, i když ani on na poprvé ten zápach nepřehlušil) a manžel si brblal, že mu to bylo hned podezřelý, že ten šampon nepěnil.

Koupili jsme nový lososový olej, Hektor byl po důkladném „promaštění“  kůže bez lupů, hladina hormonu byla v pořádku, takže do budoucna mu zůstává pouze 1 krabička léků na měsíc.(dle paní doktorky se jich už asi nezbaví, ale on se na ně vždycky těší, protože s nimi dostane i něco dobrého) a do šuplíku v kuchyni se mohli vrátit jeho původní obyvatelé.

A ačkoliv to do Prahy máme téměř 70 kilometrů, pravidelně 2x do roka jezdíme k paní doktorce na kontrolu štítné žlázy. Nutno podotknout, že už se trochu těší i Hektor.(zvlášt, když tam mají ten pěkný sáček se sušenou kachnou na stole :-))

Děkujeme.
S pozdravem Tomešová Jarmila 

 

Aktuálně

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Napsali o nás

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Tomáš Fiala

interní medicína s užším zaměřením na onkologii, hematologii, urologii a endokrinologii,
laboratorní diagnostika, sonografie

fiala@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.