Svrab u psa

Hektor je zlatý retriever. Jsou mu 4 roky a je to náš miláček. Když jsme se rozhodli pro návštěvu Veterinární nemocnice AA-Vet měl velké trápení. Už ¾ roku ho velmi svědila kůže. Neustále se škrábal, byl plný strupů, kůži měl olysalou, suchou se spoustou lupů, na packách tvrdou, tmavou a zvrásněnou. Několik dříve navštívených veterinářů si s tím už nevěděli rady. Některé léky i na chvíli pomohli, ale ne na dlouho.

Na AA-Vetu jsme navštívili paní doktorku Šeflovou a sestřičku Moniku. Hektorovi se tam zpočátku moc nechtělo, už byl v ordinacích dost nedůvěřivý, ale obě si ho přístupem a několika kachními pamlsky rychle získaly. Při první návštěvě jsme v ordinaci strávili skoro hodinu,  paní doktorka si pečlivě zapsala celou naši anabázi od počátku nemoci, všechny léky, které jsme kdy brali a jejich efekt(naštěstí jsem si to všechno vzala s sebou). Potom následovalo kompletní klinické vyšetření a odběr vzorků kůže a krve.

To už se Hektorovi líbilo méně, ale je to „von“, vydržel to se ctí.

S paní doktorkou jsme se domluvily na prozatimním opatření a čekali netrpělivě na výsledky. Mezitím  jsem Hektora vykoupala v medikovaném šamponu, který jsme si z AA-Vetu přinesli, nasadili tablety na zmírnění svědění a dezinfekcí natírali poškozenou kůži.

Po týdnu jsme(tedy aspon já, Hektor už méně) netrpělivě spěchali na kontrolu. Výsledky již byly všechny. Odhalily sníženou hladinu hormonu štítné žlázy, bakteriální zánět kůže a nejdůležitější nález, dle paní doktorky, byl nález parazita v kožním seškrabu. Jmenuje se Sarcoptes a je to prý svrab….

Styděla jsem se, že má Hektor svrab, ale prý nemám důvod. Tento parazit je prý stále poměrně častý a to hlavně u psů s možností volného pohybu při procházkách(snažší nákaza, kontakt s jinými zvířaty, psy, ale i např. mršinami v lese). A zatímco já si stále lámala hlavu, kde to ten náš pes mohl chytit, paní doktorka nám mezitím rozepsala veškerou terapii pro Hektora.

Když jsme přišli domů s igelitkou léků, manžel si z Hektora utahoval, že je jak důchodce se zásobou léků na půl roku a šel mu v kuchyni na ně vyčlenit speciální šuplík. Dostali jsme antibiotika, léky na doplnění hormonu štítné žlázy, vitamíny na zarůstání, pokračovali jsme v tabletkách proti svědění, lokálně jsme aplikovali roztok proti svědění a zánětu, mastičku na zesílenou a rozškrábanou kůži na loktech, šampon na zklidnění kůže a to nejdůležitější – speciální přípravek proti svrabu(pipetka), která se aplikovala na kůži mezi lopatky.

Od té doby se začal Hektor měnit před očima, svědění ustávalo, kůže se opět ztenčila a začala zarůstat srstí. Postupně(po několika kontrolách a opakovaných aplikacích pipetky proti svrabu) jsme vysadili antibiotika, léky na svědění i lokální léky. Na další kontrolu musel s Hektorem manžel, byla jsem pracovně mimo republiku. Hektor byl již prakticky v pořádku, pouze v srsti mu zůstaly suché lupy a potřebovala se překontrolovat v krvi hladina hormonu štítné žlázy.

Krev se nabrala a na lupy dostal manžel opět jiný, speciální šampon a do jídla lososový olej, který má snižovat tvorbu lupů. Ačkoliv jsem měla za 2 dny přijet, tak manžel jako správný chovatel psa se rozhodl, že Hektora vykoupe sám. Asi mě chtěl překvapit. Což o to, to se mu podařilo. Druhý den mi naproti k vrátkům přiběhl šťastný Hektor bez lupů, se splihlou srstí zapáchající po rybách… Manžel to nějak popletl a vykoupal ho v tom lososovém oleji…

Z prvotního šoku jsem přešla do záchvatu smíchu. Hektor ještě ten den putoval do vany znovu (tentokrát již správným šamponem, i když ani on na poprvé ten zápach nepřehlušil) a manžel si brblal, že mu to bylo hned podezřelý, že ten šampon nepěnil.

Koupili jsme nový lososový olej, Hektor byl po důkladném „promaštění“  kůže bez lupů, hladina hormonu byla v pořádku, takže do budoucna mu zůstává pouze 1 krabička léků na měsíc.(dle paní doktorky se jich už asi nezbaví, ale on se na ně vždycky těší, protože s nimi dostane i něco dobrého) a do šuplíku v kuchyni se mohli vrátit jeho původní obyvatelé.

A ačkoliv to do Prahy máme téměř 70 kilometrů, pravidelně 2x do roka jezdíme k paní doktorce na kontrolu štítné žlázy. Nutno podotknout, že už se trochu těší i Hektor.(zvlášt, když tam mají ten pěkný sáček se sušenou kachnou na stole :-))

Děkujeme.
S pozdravem Tomešová Jarmila 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.