Respiratorní choroby

Respiratorní choroby _S4B3667Léčba pacientů s onemocněním dýchacího aparátu je jedním z klíčových odvětví ve veterinární nemocnici AA-Vet. Problematika chorob respiratorního aparátu ve veterinární medicíně obnáší onemocnění dutiny nosní, nosohltanu, hrtanu, průdušnice a plic. 

Garanti tohoto oboru jsou MVDr. Michal Alexa a MVDr. Karel Najman. Oba aktivně publikují v odborných periodicích a přednáší o této problematice v rámci odborných seminářů pro veterinární veřejnost.

Kromě kvalitní klinické práce založené na letitých zkušenostech a množství ošetřených pacientů máme dlouhodobé zkušenosti s RTG a endoskopickou diagnostikou dýchacích cest. Pro endoskopické vyšetření dýchacích cest využíváme nejmodernější zobrazovací techniku, která nám umožňuje vyšetření u malých i velkých pacientů. Konečnou diagnózu bychom nemohli stanovit, pokud bychom neměli k dispozici kvalitní laboratorní zázemí pro okamžitou analýzu krevních plynů nebo pro cytologické posouzení vzorků odebraných během specializovaného vyšetření.

 

Máme dlouhodobě dobré výsledky s diagnostikou i léčbou onemocnění horních cest dýchacích jako jsou: 

 • Sinonazální mykózy – léčba pomocí výplachů bez nutnosti chirurgie dutin
 • Faryngeální polypy – chirurgické odstranění
 • Brachycefalický syndrom – plastiky nozder a měkkého patra
 • Endoskopické extrakce cizích těles z nosních průchodů a nosohltanu

 

Velmi naléhává diagnostika a včasné řešení je nutné u pacientů s postižením hrtanu a dolních cest dýchacích. Zde nabízíme jako jedni z mála v republice možnost diagnostiky a následného řešení u onemocnění jakými je:

 • Kolaps a paralýza hrtanu – diagnostika a chirurgické ošetření
 • Kolaps průdušnice – endoskopicky kontrolované zavedení stentu v indikovaných případech
 • Endoskopická extrakce cizích těles z průdušek

Věnujeme se diagnostice a léčbě chronických chorob dolních cest dýchacích (chronické bronchopneumopatie) , včetně intersticiálních procesů, v čemž nám velice pomáhá možnost CT vyšetření a vyšetření bronchoskopické.

 

Navštivte nás pokud vaše zvíře projevuje některé z níže uvedených příznaků:

Špatná tolerance zátěže  a rychle se rozvíjející se unavitelnost

Často si chovatele povšimnou, že jejich mazlíček není ve formě, jako jsou zvyklý a celé se to rychle horší. U psů pozorují neochotu k delší procházce, kterou doposud lehce zvládli. Po několika krocích je zvíře zadýchané a nemůže „popadnout dech“ ani pokud se zastaví a je v klidu. Často majitele připisují tyto problémy stáří, nebo ortopedickým nemocem, ale obvykle se za nimi skrývá onemocnění dýchacího systému nebo srdce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Jakékoliv změny v hlase zvířete

Změny v hlase zvířete často předznamenávají onemocnění hrtanu. Hrtan je oblast, kde jsou hlasivky, a která je odpovědná za charakter vydávaných zvuků. V případě onemocnění, jako jsou obrna nebo kolaps hrtanu se hlasové projevy mění. V pokročilejších fázích onemocnění je možné pozorovat hlasité dýchání doprovázené chropem nebo sýpáním.

 

Kašel

Kašel je obraný reflex, oplatňující se při jakémkoliv podráždění v dýchacích cestách. Často se setkáváme s náhle vzniklým kašlem při infekčních onemocněních hrtanu a průdušnice, ale déle trvající kašel – více než 4 dny je vždy indikací k vyšetření u veterináře. Kašel, který je spojený s dušením a dechovou tísní, je vždy indikací k okamžitému vyšetření na specializovaném pracovišti.

 

Výtok z nozder jakékoliv povahy

O domácích mazlíčků můžeme pozorovat výtok z jedné, nebo z obou nozder a tento může mít různý charakter. S čirým vodnatým výtokem z nozder se často setkáme při mírném podráždění sliznice dutiny nosní, zatímco hlenovité až hnisavé výtoky již doprovázejí závažnější zánětlivé procesy. Krvácení z nosu je pak důsledkem vážného narušení nosní sliznice, ale může být také z důvodu poruchy srážlivosti krve.

 

Dušnost

Dušnost, neboli dýchavičnost pozorujeme u zvířat s vážným postižením dýchacího systému. Zrychlené dýchání může být příznakem přehřátí, vysoké teploty, ale také vážného srdečního onemocnění. Pokud majitele pozoruje, že se zvíře není schopno nadechnout, má promodralé sliznice a jazyk, je vždy nutné neprodleně vyhledat specializované veterinární pracoviště. 

 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.