Respiratorní choroby

Respiratorní choroby _S4B3667Léčba pacientů s onemocněním dýchacího aparátu je jedním z klíčových odvětví ve veterinární nemocnici AA-Vet. Problematika chorob respiratorního aparátu ve veterinární medicíně obnáší onemocnění dutiny nosní, nosohltanu, hrtanu, průdušnice a plic. 

Garanti tohoto oboru jsou MVDr. Michal Alexa a MVDr. Karel Najman. Oba aktivně publikují v odborných periodicích a přednáší o této problematice v rámci odborných seminářů pro veterinární veřejnost.

Kromě kvalitní klinické práce založené na letitých zkušenostech a množství ošetřených pacientů máme dlouhodobé zkušenosti s RTG a endoskopickou diagnostikou dýchacích cest. Pro endoskopické vyšetření dýchacích cest využíváme nejmodernější zobrazovací techniku, která nám umožňuje vyšetření u malých i velkých pacientů. Konečnou diagnózu bychom nemohli stanovit, pokud bychom neměli k dispozici kvalitní laboratorní zázemí pro okamžitou analýzu krevních plynů nebo pro cytologické posouzení vzorků odebraných během specializovaného vyšetření.

 

Máme dlouhodobě dobré výsledky s diagnostikou i léčbou onemocnění horních cest dýchacích jako jsou: 

 • Sinonazální mykózy – léčba pomocí výplachů bez nutnosti chirurgie dutin
 • Faryngeální polypy – chirurgické odstranění
 • Brachycefalický syndrom – plastiky nozder a měkkého patra
 • Endoskopické extrakce cizích těles z nosních průchodů a nosohltanu

 

Velmi naléhává diagnostika a včasné řešení je nutné u pacientů s postižením hrtanu a dolních cest dýchacích. Zde nabízíme jako jedni z mála v republice možnost diagnostiky a následného řešení u onemocnění jakými je:

 • Kolaps a paralýza hrtanu – diagnostika a chirurgické ošetření
 • Kolaps průdušnice – endoskopicky kontrolované zavedení stentu v indikovaných případech
 • Endoskopická extrakce cizích těles z průdušek

Věnujeme se diagnostice a léčbě chronických chorob dolních cest dýchacích (chronické bronchopneumopatie) , včetně intersticiálních procesů, v čemž nám velice pomáhá možnost CT vyšetření a vyšetření bronchoskopické.

 

Navštivte nás pokud vaše zvíře projevuje některé z níže uvedených příznaků:

Špatná tolerance zátěže  a rychle se rozvíjející se unavitelnost

Často si chovatele povšimnou, že jejich mazlíček není ve formě, jako jsou zvyklý a celé se to rychle horší. U psů pozorují neochotu k delší procházce, kterou doposud lehce zvládli. Po několika krocích je zvíře zadýchané a nemůže „popadnout dech“ ani pokud se zastaví a je v klidu. Často majitele připisují tyto problémy stáří, nebo ortopedickým nemocem, ale obvykle se za nimi skrývá onemocnění dýchacího systému nebo srdce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Jakékoliv změny v hlase zvířete

Změny v hlase zvířete často předznamenávají onemocnění hrtanu. Hrtan je oblast, kde jsou hlasivky, a která je odpovědná za charakter vydávaných zvuků. V případě onemocnění, jako jsou obrna nebo kolaps hrtanu se hlasové projevy mění. V pokročilejších fázích onemocnění je možné pozorovat hlasité dýchání doprovázené chropem nebo sýpáním.

 

Kašel

Kašel je obraný reflex, oplatňující se při jakémkoliv podráždění v dýchacích cestách. Často se setkáváme s náhle vzniklým kašlem při infekčních onemocněních hrtanu a průdušnice, ale déle trvající kašel – více než 4 dny je vždy indikací k vyšetření u veterináře. Kašel, který je spojený s dušením a dechovou tísní, je vždy indikací k okamžitému vyšetření na specializovaném pracovišti.

 

Výtok z nozder jakékoliv povahy

O domácích mazlíčků můžeme pozorovat výtok z jedné, nebo z obou nozder a tento může mít různý charakter. S čirým vodnatým výtokem z nozder se často setkáme při mírném podráždění sliznice dutiny nosní, zatímco hlenovité až hnisavé výtoky již doprovázejí závažnější zánětlivé procesy. Krvácení z nosu je pak důsledkem vážného narušení nosní sliznice, ale může být také z důvodu poruchy srážlivosti krve.

 

Dušnost

Dušnost, neboli dýchavičnost pozorujeme u zvířat s vážným postižením dýchacího systému. Zrychlené dýchání může být příznakem přehřátí, vysoké teploty, ale také vážného srdečního onemocnění. Pokud majitele pozoruje, že se zvíře není schopno nadechnout, má promodralé sliznice a jazyk, je vždy nutné neprodleně vyhledat specializované veterinární pracoviště. 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Napsali o nás

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Součástí některých vyšetření mohou být odběry vzorků krve, kloubního tihu, tenkojehelných bioptátů a pod. Pokud vám vadí pohled na jehlu, krev, špatně snášíte fixaci zvířete a pod., upozorněte nás prosím předem. Rádi přijmeme potřebná opatření.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Ondřej Urbánek

interní medicína
pohotovostní lékař
urbanek@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.