Případ „prsaté“ kočky

Zajímavé případy

U tohoto případu musíme čtenáře nejprve seznámit s trochou medicínské teorie týkající se mléčné žlázy koček.

Fibroepiteliální hyperplazie neboli hyperplazie mléčné žlázy nebo fibroadenomatoza je charakterizována abnormálně rychlým růstem tkáně mléčné žlázy, kdy může být postižena jen část mléčné lišty, popřípadě jsou zvětšené všechny segmenty (jednotlivé mléčné žlázy na mléčné liště). Velikost mléčných žláz kolísá od velikosti normálně naplněné mléčné  žlázy (během gravidity a kojení) až k velikosti grepu.

Důvodem pro tuto patologii je aktivace mléčné žlázy prostřednictvím endogeního (vnitřního, tělem produkovaného) progesteronu na konci mrouskání popř. exogenními (z vnějšku dodanými) progestageny. Tyto hormony způsobí abnormálně vysoké vylučování růstového hormonu, který lokálně způsobí „nadlimitní“ růst hmoty mléčné žlázy. Při histologickém vyšetření nalézáme nezhoubnou proliferaci (namnožení) žlaznatého parenchymu.

Problém se objevuje zejména u mladých koček ve věku 1-3 let z důvodu dysbalance hormonální rovnováhy (uplatňuje se endogenní progesteron). U starších koček se objevuje většinou v souvislosti s aplikací progestageny v rámci léčby (kožní, jiné hormonální potíže …).

Optimální terapii, zejména v případě vlivu endogenního progesteronu, je kastrace. V tomto případě dojde během několika málo týdnů ke zmenšení mléčné žlázy. V případě podávání exogenních progestagenů je třeba jejich aplikaci okamžitě zastavit. Určitý pomocný vliv může mít aplikace kortikosteroidů, ale odpověď na jejich podání je poměrně individuální. Před několika lety se na trhu objevil i preparát s antiprogesteronovým účinkem.

Chirurgická terapie abnormálně „narostlé“ mléčné žlázy je velmi vyjímečná. Jen nepatrné množství případů nereaguje na výše uvedené opatření. S jedním z nich se můžete setkat na následujících řádcích.

Do naší nemocnice byla předvedena Madlenka – 9 měsíční nekastrovaná kočka plemene Evropská krátkosrstá (klasická česká mourovatá číča), které byly na jiném pracovišti aplikovány pravděpodobně kortikoidní hormony jako prevence mrouskání. Po cca 4 týdnech došlo k náhlému velmi prudkému zvětšení mléčných žláz. Kočička nevykazovala žádné jiné potíže. Příjem žrádla, tekutin, nálada – to vše bylo normální. Doporučili jsme kastraci s tím, že nemusí pomoci, ale je to lepší varianta než zasahovat hormonálně u nedospělé kočky. Kastrace i následné hojení proběhlo bez potíží, ale po 3týdnech došlo k další progresi a prudkému zvětšení mléčných žláz. Během několika málo dnů dosáhli zadní mléčné žlázy velikosti malého míče a objevili se povrchové nekrozy (odúmrtě).

  3 - Madlenka před operací po oholení III 2 - Madlenka před operací po oholení II 1 - Madlenka před operací po oholení I

Kočička doslova tahala „prsa po zemi“. Nešťastné majitelce jsme doporučili oboustrannou mastektomii (odstranění mléčných lišt), kterou jsme ještě týž den provedli. Váha Madlenky včetně mléčné žlázy byla 4,25. Váha samotných mléčných žláz byla 1,7kg (tj 40% hmotnosti!!).  

 

4 - Madlenka na sále po nachystání na vlastní operaci 5 - Na displeji neuvěřitelný údaj. Madlenka zhubla 40procent váhy
Madlenku jsme nechali 1 den v hospitalizaci pro zmírnění případných bolestí. Odstranění obou lišt naráz znamená ztrátu širokého plátu kůže na břiše (cca 14-16cm šířky) a po zašití dojde k stažení „do korzetu“, což je pochopitelně nepříjemné až bolestivé.

 

6 - těsně po operaci, ještě na sále, Madlenka je stažená do korzetu 7 - 14dnů po operaci, Madlenka přišla na stehy
Madlenka naštěstí situaci zvládla velmi dobře i díky své velmi přátelské povaze. 

 

8 - 6týdnů po operaci, Madlenka už je zarostlá Kočka9 - 6týdnů po operaci, Madlenka už se nechce fotit
Po 12dnech jsme vytáhli stehy a finální kontrolu provedli po 6 týdnech. Jak můžete vidět na fotografiích Madlenka je už zase krásná kočka!

MVDr. Petr Gbelec