Yorkshirský teriér

Zajímavé případy


Gastroenterologie je obor, ve kterém obvykle řešíme dlouhotrvající obtíže psů a koček s průjmem nebo zvracením. Jsou ale případy, kdy času není nazbyt a je třeba zasáhnout rychle. Takovým okamžikem byl také případ mladé fenky Yorkshirského teriéra, Emy, která o víkendu snědla kost od šunky a začala se dávit a dusit.  Rentgenologicky bylo okamžitě potvrzeno kostěné cizí těleso v oblasti báze srdeční.

Endoskopii bylo nutné provést, co nejdříve, abychom omezili traumatické působení cizího tělesa na struktury jícnu. 

Ema byla uvedena do celkové anestezie. Nejdříve se jícen bedlivě prohlédl a rozvážil se postup uvolnění kosti, Postupně velmi opatrně bylo kostěné cizí těleso zaklíněné v jícnu uvolněno a ytaženo ven. Po extrakci se oblast opět velmi pečlivě prohlédla a zaznamenali se následující problémy. Sliznice jícnu byla výrazně poškozena a byla patrná prasklina ve stěně jícnu zasahující do do jeho svalové vrstvy.

 

Abychom si byli jisti, že trhlina neprochází celou strukturou stěny jícnu zopakovali jsme kontrastní vyšetření. To naštěstí neprokázalo únik kontrastní látky za hranici jícnu.

Vzhledem k tomu, že stále hrozilo veliké nebezpečí, že stěna jícnu se ještě otevře. Byla Ema nucena zůstat u nás v nemocnici. Nic nesmělo do vyhojení jícen dráždit a proto veškeré nutné živiny se museli dostat do těla mimo tuto cestu. 

Následující den bylo provedeno plánované kontrolní RTG DH  a vzhledem ke stabilizovanému stavu, bez příznaků mediastinitidy, či pleurální efuze, bylo přistoupeno k zavedení žaludeční sondy, která byla ponechána po dobu jednoho týdne, aby mohla být fence dodávána potrava přímo do žaludku (mimo cestu jícnu).

 

 

 


Stav fenky se během doby krmení podávaném sondou přímo do žaludku viditelně lepšil den ode dne.

Po deseti dnech byla provedena kontrolní endoskopie, která odhalila, že jícen je úplně vyhojený, bez jakýchkoliv abnormalit, či zúžení.  Sonda byla bez komplikací odstraněna.

Ema se do posud těší dobrému zdraví, ale na kosti musí zapomenout!