Obtíže s vyčůráním se u onemocnění tetanem

Rocks, dvouletý kříženec belgického ovčáka s neomezeným zdrojem energie dělal své paničce jen radost. Jednoho dne však začaly zvláštní potíže. Pohyb se najednou jevil obtížnější a topornější. Změnila se i mimika tváře: koutky pysků se se vytáhly dozadu, tváře a čelo zvarháňkovatěly, uši se výrazně napřímily a nastražily. Vzhled připomínal úsměv šíleného klauna z filmu Batman.

Podobné vzhledové potíže se u člověka popisují latinským termínem „risus sardonicus = zatrpklý úsměv“ a jsou typické pro onemocnění tetanem.

Tetanus je velmi nebezpečné onemocnění způsobené toxiny bakterie Clostridium tetani, která se do těla dostane nejčastěji hlubokým poraněním. U psů se s touto chorobou relativně často setkáváme i ve štěněcím věku při výměně zubů. Bakterie se vyskytují běžně v našem prostředí, a pokud se poraněním zavlečou do míst, kde jsou příhodné podmínky, začnou se množit a produkovat tetanický toxin. Tento toxin zamezuje uvolnění svalového stahu / křeče, může blokovat i životně důležité funkce a způsobit tak i smrt.

Rocks k nám byl poslán jeho „obvodním veterinářem“, který nebezpečí choroby hned odhalil a vysvětlil majitelce nutnost nemocniční péče. Majitelka by pro kamaráda udělala cokoliv. Ikdyž předložený finanční rozpočet léčby velmi naboural její plány, neváhala a pustila se s Rocksem do boje.

Nejprve bylo nutné odhalit zdroj infekce a vyčistit ložisko. Rockse Dr. Alexa důkladně vyšetřil a rozhodl se odstranit zanícený drápek na zadním běhu. V celkové anestezii snesl drápovinu a celou ránu důkladně vydesinfikoval. Do obvazu skryl tampóny namočené v účinné desinfekci. Aplikoval účinná antibiotika a protikřečové léky. Do žíly Rocks dostal účinné antitetanické sérum.

Ikdyž křeče svalů byly stále silné Rocks přijímal potravu dobře a pohyboval se pouze s mírnými potížemi. Kardinálním problémem se stal však akt vymočení. Ať se snažil sebevíce, nedokázal ze sebe vytlačit více než kapku. Tetanotoxin ve veliké koncentraci poškodil funkci systému příčně pruhované svaloviny zevního systému svěračů močové roury! Stisk těchto svalů byl tak silný, že nedovolil téměř žádné čůrání. Tento spasmus nereagoval téměř vůbec na léčbu. Odolával silné kombinaci všemožných léků uvolňující svaly a svěrače dolních močových cest. Rocks, ikdyž dobře jedl a chodil, nečůral a musel být neustále cévkován. Velmi dlouhou dobu proto setrvával v naší nemocnici. Nakonec hlavně s finančních důvodů jsme se s majitelkou domluvili na ambulantní léčbě a cévkování dvakrát denně.

Úskalí domácí peče bylo hlavně v nebezpečí zavlečení infekce do močového traktu.

Rána na prstu zadní nohy se hojila optimálně a vrásky na hlavě se po několika týdnech začaly vyhlazovat.

Najednou po téměř měsíci od začátku léčby se Rocks vyčůral! Přišla úleva pro nás pro všechny. Najednou nám všem konečně bylo jasné, že mladý pes bude bez následků. Největší radost měla samozřejmě panička, která nikdy nepřestala věřit, že vše dobře dopadne a vrhla se do toho po hlavě.

Rocks nyní vypadá úplně normálně, jeho současný úsměv je již opravdový. Když se zazubí, víme, že má nelíčenou radost a čeká nějakou akci. Ještě stále užívá léky uvolňující stahy močových svěračů, ale je jen otázkou doby, kdy se vysadí.

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Součástí některých vyšetření mohou být odběry vzorků krve, kloubního tihu, tenkojehelných bioptátů a pod. Pokud vám vadí pohled na jehlu, krev, špatně snášíte fixaci zvířete a pod., upozorněte nás prosím předem. Rádi přijmeme potřebná opatření.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Ondřej Urbánek

interní medicína
pohotovostní lékař
urbanek@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.