Obtíže s vyčůráním se u onemocnění tetanem

Zajímavé případy

Rocks, dvouletý kříženec belgického ovčáka s neomezeným zdrojem energie dělal své paničce jen radost. Jednoho dne však začaly zvláštní potíže. Pohyb se najednou jevil obtížnější a topornější. Změnila se i mimika tváře: koutky pysků se se vytáhly dozadu, tváře a čelo zvarháňkovatěly, uši se výrazně napřímily a nastražily. Vzhled připomínal úsměv šíleného klauna z filmu Batman.

Podobné vzhledové potíže se u člověka popisují latinským termínem „risus sardonicus = zatrpklý úsměv“ a jsou typické pro onemocnění tetanem.

Tetanus je velmi nebezpečné onemocnění způsobené toxiny bakterie Clostridium tetani, která se do těla dostane nejčastěji hlubokým poraněním. U psů se s touto chorobou relativně často setkáváme i ve štěněcím věku při výměně zubů. Bakterie se vyskytují běžně v našem prostředí, a pokud se poraněním zavlečou do míst, kde jsou příhodné podmínky, začnou se množit a produkovat tetanický toxin. Tento toxin zamezuje uvolnění svalového stahu / křeče, může blokovat i životně důležité funkce a způsobit tak i smrt.

Rocks k nám byl poslán jeho „obvodním veterinářem“, který nebezpečí choroby hned odhalil a vysvětlil majitelce nutnost nemocniční péče. Majitelka by pro kamaráda udělala cokoliv. Ikdyž předložený finanční rozpočet léčby velmi naboural její plány, neváhala a pustila se s Rocksem do boje.

Nejprve bylo nutné odhalit zdroj infekce a vyčistit ložisko. Rockse Dr. Alexa důkladně vyšetřil a rozhodl se odstranit zanícený drápek na zadním běhu. V celkové anestezii snesl drápovinu a celou ránu důkladně vydesinfikoval. Do obvazu skryl tampóny namočené v účinné desinfekci. Aplikoval účinná antibiotika a protikřečové léky. Do žíly Rocks dostal účinné antitetanické sérum.

Ikdyž křeče svalů byly stále silné Rocks přijímal potravu dobře a pohyboval se pouze s mírnými potížemi. Kardinálním problémem se stal však akt vymočení. Ať se snažil sebevíce, nedokázal ze sebe vytlačit více než kapku. Tetanotoxin ve veliké koncentraci poškodil funkci systému příčně pruhované svaloviny zevního systému svěračů močové roury! Stisk těchto svalů byl tak silný, že nedovolil téměř žádné čůrání. Tento spasmus nereagoval téměř vůbec na léčbu. Odolával silné kombinaci všemožných léků uvolňující svaly a svěrače dolních močových cest. Rocks, ikdyž dobře jedl a chodil, nečůral a musel být neustále cévkován. Velmi dlouhou dobu proto setrvával v naší nemocnici. Nakonec hlavně s finančních důvodů jsme se s majitelkou domluvili na ambulantní léčbě a cévkování dvakrát denně.

Úskalí domácí peče bylo hlavně v nebezpečí zavlečení infekce do močového traktu.

Rána na prstu zadní nohy se hojila optimálně a vrásky na hlavě se po několika týdnech začaly vyhlazovat.

Najednou po téměř měsíci od začátku léčby se Rocks vyčůral! Přišla úleva pro nás pro všechny. Najednou nám všem konečně bylo jasné, že mladý pes bude bez následků. Největší radost měla samozřejmě panička, která nikdy nepřestala věřit, že vše dobře dopadne a vrhla se do toho po hlavě.

Rocks nyní vypadá úplně normálně, jeho současný úsměv je již opravdový. Když se zazubí, víme, že má nelíčenou radost a čeká nějakou akci. Ještě stále užívá léky uvolňující stahy močových svěračů, ale je jen otázkou doby, kdy se vysadí.