Obtíže s vyčůráním se u onemocnění tetanem

Rocks, dvouletý kříženec belgického ovčáka s neomezeným zdrojem energie dělal své paničce jen radost. Jednoho dne však začaly zvláštní potíže. Pohyb se najednou jevil obtížnější a topornější. Změnila se i mimika tváře: koutky pysků se se vytáhly dozadu, tváře a čelo zvarháňkovatěly, uši se výrazně napřímily a nastražily. Vzhled připomínal úsměv šíleného klauna z filmu Batman.

Podobné vzhledové potíže se u člověka popisují latinským termínem „risus sardonicus = zatrpklý úsměv“ a jsou typické pro onemocnění tetanem.

Tetanus je velmi nebezpečné onemocnění způsobené toxiny bakterie Clostridium tetani, která se do těla dostane nejčastěji hlubokým poraněním. U psů se s touto chorobou relativně často setkáváme i ve štěněcím věku při výměně zubů. Bakterie se vyskytují běžně v našem prostředí, a pokud se poraněním zavlečou do míst, kde jsou příhodné podmínky, začnou se množit a produkovat tetanický toxin. Tento toxin zamezuje uvolnění svalového stahu / křeče, může blokovat i životně důležité funkce a způsobit tak i smrt.

Rocks k nám byl poslán jeho „obvodním veterinářem“, který nebezpečí choroby hned odhalil a vysvětlil majitelce nutnost nemocniční péče. Majitelka by pro kamaráda udělala cokoliv. Ikdyž předložený finanční rozpočet léčby velmi naboural její plány, neváhala a pustila se s Rocksem do boje.

Nejprve bylo nutné odhalit zdroj infekce a vyčistit ložisko. Rockse Dr. Alexa důkladně vyšetřil a rozhodl se odstranit zanícený drápek na zadním běhu. V celkové anestezii snesl drápovinu a celou ránu důkladně vydesinfikoval. Do obvazu skryl tampóny namočené v účinné desinfekci. Aplikoval účinná antibiotika a protikřečové léky. Do žíly Rocks dostal účinné antitetanické sérum.

Ikdyž křeče svalů byly stále silné Rocks přijímal potravu dobře a pohyboval se pouze s mírnými potížemi. Kardinálním problémem se stal však akt vymočení. Ať se snažil sebevíce, nedokázal ze sebe vytlačit více než kapku. Tetanotoxin ve veliké koncentraci poškodil funkci systému příčně pruhované svaloviny zevního systému svěračů močové roury! Stisk těchto svalů byl tak silný, že nedovolil téměř žádné čůrání. Tento spasmus nereagoval téměř vůbec na léčbu. Odolával silné kombinaci všemožných léků uvolňující svaly a svěrače dolních močových cest. Rocks, ikdyž dobře jedl a chodil, nečůral a musel být neustále cévkován. Velmi dlouhou dobu proto setrvával v naší nemocnici. Nakonec hlavně s finančních důvodů jsme se s majitelkou domluvili na ambulantní léčbě a cévkování dvakrát denně.

Úskalí domácí peče bylo hlavně v nebezpečí zavlečení infekce do močového traktu.

Rána na prstu zadní nohy se hojila optimálně a vrásky na hlavě se po několika týdnech začaly vyhlazovat.

Najednou po téměř měsíci od začátku léčby se Rocks vyčůral! Přišla úleva pro nás pro všechny. Najednou nám všem konečně bylo jasné, že mladý pes bude bez následků. Největší radost měla samozřejmě panička, která nikdy nepřestala věřit, že vše dobře dopadne a vrhla se do toho po hlavě.

Rocks nyní vypadá úplně normálně, jeho současný úsměv je již opravdový. Když se zazubí, víme, že má nelíčenou radost a čeká nějakou akci. Ještě stále užívá léky uvolňující stahy močových svěračů, ale je jen otázkou doby, kdy se vysadí.

 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Součástí některých vyšetření mohou být odběry vzorků krve, kloubního tihu, tenkojehelných bioptátů a pod. Pokud vám vadí pohled na jehlu, krev, špatně snášíte fixaci zvířete a pod., upozorněte nás prosím předem. Rádi přijmeme potřebná opatření.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.