Podivná slabost maďarské ohařky Sendy

Majitel se psem dorazil krátce po druhé hodině odpolední. Ujal se jich Dr. Najman, podrobně vyzpovídal majitele, prohlédl přinesenou dokumentaci a rozhodl se provést kompletní kardiologické vyšetření, doplnit některé méně běžné krevní testy (zejména koncentrace krevních plynů, tzv. acido-basickou rovnováhu), vyšetřit vzorek moči a psa hospitalizovat.
Příčinu Sendina stavu se mu však odhalit nepodařilo. Srdíčko bylo v pořádku, také doplněné krevní testy a vyšetření moči neukázaly žádnou abnormalitu. Běžel čas a stav pejska se nelepšil. Jedinou útěchou bylo, že se alespoň přestal horšit. Tato útěcha však byla jen malá, Sendy totiž pouze ležela na boku, nebyla schopna stát ani chodit, nepřijímala potravu ani tekutiny, vnímala jen bolestivé stimuly.
V 15,30 svolal Dr. Najman improvizovanou poradu. Přizvaní lékaři si vyslechli všechny důležité informace a pacienta znovu klinicky vyšetřili. Dr. Velebný doplnil i podobné vyšetření neurologické. Závěrem porady bylo, že by se mohlo jednat o neinfekční zánět mozku (tzv. granulomatozní meningo-encefalitidu), trauma hlavy či intoxikaci. Neodkladně byli, kvůli doplnění některých informací a schválení dalšího postupu, kontaktováni majitel a referující lékař. Oba vyloučili možnost úrazu či otravy. Pes byl od předchozího dne stále pod dohledem. S majitelem bylo zároveň dohodnuto, že provedeme odběr mozko-míšního moku.
Protože se mozko-míšní mok odebírá v anestezii, zopakoval Dr. Velebný před uspáním Sendy klinické a neurologické vyšetření. Ke svému překvapení zjistil, že stav se o něco vylepšil. Už reagovala na manipulaci, s pomocí se dokázala postavit, stála sama i bez pomoci, byť velmi, velmi nejistě a dokonce se i pokoušela o chůzi. Vylepšily se také některé hlavové reflexy. Přestože se jednalo o povzbudivý nález, otázek spíše přibylo, než ubylo. Proto byl mozko-míšní mok dle plánu odebrán. Byl ovšem také bez abnormalit. Zánět mozku a mozkových blan bylo možné s velkou pravděpodobností vyloučit.
A byli jsem zase na začátku. Bezpečně jsem věděli co psovi není, ale stále jsem netušili co mu je. Buzení z anestezie bylo navíc dle očekávání pomalejší než obvykle, což omezovalo další neurologický monitoring.
Byla svolána další porada. Shrnuli jsme dosavadní fakta. Pes měl evidentně utlumené vědomí, příčinou nebylo metabolické selhání, zánět mozku, srdeční selhávání a vzhledem k věku a rychlosti nástupu nebyl pravděpodobný ani nádor. Úraz hlavy a otravu vylučoval majitel.
Bylo načase přehodnotit přístup k některým údajům. Vlastním nálezům jsme věřili, proto jsme se rozhodli prověřit některá tvrzení majitele. Psovi byl odebrán další vzorek moči a podroben testu na drogy. A konečně jsme trefili do černého. Test jednoznačně prokázal přítomnost marihuany v moči zvířete. Od nás ani od referujícího veterináře pes žádné podobné látky nedostal. Zbývalo jen ověřit zda anestetikum použité při odběru mozko-míšního moku nemůže způsobovat falešně pozitivní nález, ale literatura nic podobného neudávala.
A tak jsme znovu telefonovali majiteli. Chtěli jsem sdělit potěšující zprávu, ale hlavně prověřit anamnézu. “Pod tíhou důkazů” majitel najednou připustil, že se u nich v ulici potlouká partička mladíků experimentujících s drogami. Zároveň připustil, že kdyby pes na nějaké “psaníčko” při venčení narazil, asi by je mohl nepozorovaně sežrat.
A záhada byla rozřešena. Při ranním venčení Sendy sebrala na ulici nepozorovaně dávku drogy. Ze žaludku se droga vstřebávala pomalu, proto trvalo několik hodin, než její účinek nastoupil a příznaky se postupně prohlubovaly.
Vzhledem k příznakům bylo zřejmé, že účinek drogy již kulminoval. Sendy byla umístěna do hospitalizačního kotce a zavedena intenzivní infusní terapie, abychom urychlili vyloučení drogy z těla. Další terapie nebylo potřeba, Sendin stav byl pouze průběžně monitorován.
Již v průběhu večera se stav začal lepšit, k půlnoci už sama chodila, reagovala, projevila zájem o krmení. Následující ráno už po nemocnici pobíhal uragán v podobě temperamentního a zdravého štěněte maďarského ohaře.

Závěr: k diagnóze se někdy dostáváme složitě a lopotně, ale intenzivní diagnostikou a kolektivní spoluprací lze dosáhnout úspěchu i v případě, že se jedná o méně obvyklý problém a některé informace nás zavedou na scestí. Také jsme se přesvědčili o známém faktu, že důvěřovat je dobré, ale prověřovat nutné.

 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.