Podivná slabost maďarské ohařky Sendy

Majitel se psem dorazil krátce po druhé hodině odpolední. Ujal se jich Dr. Najman, podrobně vyzpovídal majitele, prohlédl přinesenou dokumentaci a rozhodl se provést kompletní kardiologické vyšetření, doplnit některé méně běžné krevní testy (zejména koncentrace krevních plynů, tzv. acido-basickou rovnováhu), vyšetřit vzorek moči a psa hospitalizovat.
Příčinu Sendina stavu se mu však odhalit nepodařilo. Srdíčko bylo v pořádku, také doplněné krevní testy a vyšetření moči neukázaly žádnou abnormalitu. Běžel čas a stav pejska se nelepšil. Jedinou útěchou bylo, že se alespoň přestal horšit. Tato útěcha však byla jen malá, Sendy totiž pouze ležela na boku, nebyla schopna stát ani chodit, nepřijímala potravu ani tekutiny, vnímala jen bolestivé stimuly.
V 15,30 svolal Dr. Najman improvizovanou poradu. Přizvaní lékaři si vyslechli všechny důležité informace a pacienta znovu klinicky vyšetřili. Dr. Velebný doplnil i podobné vyšetření neurologické. Závěrem porady bylo, že by se mohlo jednat o neinfekční zánět mozku (tzv. granulomatozní meningo-encefalitidu), trauma hlavy či intoxikaci. Neodkladně byli, kvůli doplnění některých informací a schválení dalšího postupu, kontaktováni majitel a referující lékař. Oba vyloučili možnost úrazu či otravy. Pes byl od předchozího dne stále pod dohledem. S majitelem bylo zároveň dohodnuto, že provedeme odběr mozko-míšního moku.
Protože se mozko-míšní mok odebírá v anestezii, zopakoval Dr. Velebný před uspáním Sendy klinické a neurologické vyšetření. Ke svému překvapení zjistil, že stav se o něco vylepšil. Už reagovala na manipulaci, s pomocí se dokázala postavit, stála sama i bez pomoci, byť velmi, velmi nejistě a dokonce se i pokoušela o chůzi. Vylepšily se také některé hlavové reflexy. Přestože se jednalo o povzbudivý nález, otázek spíše přibylo, než ubylo. Proto byl mozko-míšní mok dle plánu odebrán. Byl ovšem také bez abnormalit. Zánět mozku a mozkových blan bylo možné s velkou pravděpodobností vyloučit.
A byli jsem zase na začátku. Bezpečně jsem věděli co psovi není, ale stále jsem netušili co mu je. Buzení z anestezie bylo navíc dle očekávání pomalejší než obvykle, což omezovalo další neurologický monitoring.
Byla svolána další porada. Shrnuli jsme dosavadní fakta. Pes měl evidentně utlumené vědomí, příčinou nebylo metabolické selhání, zánět mozku, srdeční selhávání a vzhledem k věku a rychlosti nástupu nebyl pravděpodobný ani nádor. Úraz hlavy a otravu vylučoval majitel.
Bylo načase přehodnotit přístup k některým údajům. Vlastním nálezům jsme věřili, proto jsme se rozhodli prověřit některá tvrzení majitele. Psovi byl odebrán další vzorek moči a podroben testu na drogy. A konečně jsme trefili do černého. Test jednoznačně prokázal přítomnost marihuany v moči zvířete. Od nás ani od referujícího veterináře pes žádné podobné látky nedostal. Zbývalo jen ověřit zda anestetikum použité při odběru mozko-míšního moku nemůže způsobovat falešně pozitivní nález, ale literatura nic podobného neudávala.
A tak jsme znovu telefonovali majiteli. Chtěli jsem sdělit potěšující zprávu, ale hlavně prověřit anamnézu. “Pod tíhou důkazů” majitel najednou připustil, že se u nich v ulici potlouká partička mladíků experimentujících s drogami. Zároveň připustil, že kdyby pes na nějaké “psaníčko” při venčení narazil, asi by je mohl nepozorovaně sežrat.
A záhada byla rozřešena. Při ranním venčení Sendy sebrala na ulici nepozorovaně dávku drogy. Ze žaludku se droga vstřebávala pomalu, proto trvalo několik hodin, než její účinek nastoupil a příznaky se postupně prohlubovaly.
Vzhledem k příznakům bylo zřejmé, že účinek drogy již kulminoval. Sendy byla umístěna do hospitalizačního kotce a zavedena intenzivní infusní terapie, abychom urychlili vyloučení drogy z těla. Další terapie nebylo potřeba, Sendin stav byl pouze průběžně monitorován.
Již v průběhu večera se stav začal lepšit, k půlnoci už sama chodila, reagovala, projevila zájem o krmení. Následující ráno už po nemocnici pobíhal uragán v podobě temperamentního a zdravého štěněte maďarského ohaře.

Závěr: k diagnóze se někdy dostáváme složitě a lopotně, ale intenzivní diagnostikou a kolektivní spoluprací lze dosáhnout úspěchu i v případě, že se jedná o méně obvyklý problém a některé informace nás zavedou na scestí. Také jsme se přesvědčili o známém faktu, že důvěřovat je dobré, ale prověřovat nutné.

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že obtíže, které vás k nám přivádějí nejsou urgentní, zkuste se předem objednat. Předejdete tak zbytečnému čekání. Objednávku lze provést osobně na recepci, nebo telefonicky na čísle 271 751 907. Objednávky e-mailem či přes facebook nejsou v současné době možné.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Karel Najman

kardiologie, respirační choroby
sonografie, endoskopie respiračního traktu
najman@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.