Oftalmologie

Oftalmologický servis zajišťují MVDr. Petr Gbelec, člen Klubu posuzovatelů dědičných očních vad při KVL ČR a člen European Society of Veterinary Ophthalmology a MVDr. Kateřina Černá a MVDr. Petra Soukupová (na mateřské).

Nabízíme kompletní oftalmologické vyšetření od klinické, přes laboratorní, až po přístrojovou diagnostiku. Současně můžeme nabídnout chirurgické řešení od plastik víček, operací rohovky až po operaci šedého zákalu.

MVDr. Petr Gbelec se tomuto oboru věnuje již od roku 1997. V týmu s ním pracuje MVDr. Kateřina Černá a MVDr. Petra Soukupová, které se očním pacientům věnují od svého nástupu do naší nemocnice. Dr. Gbelec je od roku 2008 členem Klubu posuzovatelů dědičných očních vad a má licenci pro provádění tohoto specializovaného vyšetření. Je také členem European Society of Veterinary Ophthalmology, pravidelným přispěvatelem odborných veterinárních periodik a také častým přednášejícím na výročních konferencích České asociace veterinárních lékařů malých zvířat v oftalmologické sekci.

Na našem pracovišti zajišťujeme kompletní oftalmologický servis:

  • klinickou a laboratorní diagnostiku
  • konzervativní terapii (léky aplikované doma)
  • chirurgickou terapii

Pro diagnostiku používáme štěrbinovou lampu Kowa SL-15, Fundus kameru Kowa Genesis D , oftalmoskopy Heine a tonometry TonoPen Xl a Tonovet Plus a TonoVet. Dále používáme gonioskopické čočky značky Koeppe, elektroretinograf Retiport a USG přístroj Philips PureWave 15. V rámci mikrochirurgické operativy používáme operační mikroskop Leica Wild Heerbrugg a specializované mikroinstrumentárium. Při operacích šedého zákalu využíváme fakoemulzifikační přístroj Alcon Infiniti.

V indikovaných případech odebíráme vzorky pro cytologické, biochemické či hematologické vyšetření, které zpracovává naše vlastní laboratoř pod vedením MVDr. Fialy. Do spolupracujících laboratoří v ČR, Německu a Velké Británii zasíláme vzorky na bakteriologické, histologické a genetické vyšetření.

Standardně provádíme plastiky víček, ošetření slzných kanálků, plastiky rohovky po poranění či vředech, operace šedého zákalu, ale i komplikované onkochirurgické výkony či implantace nitroočních protéz.

Samozřejmostí je také plně vybavená lékárna, tak abychom potřebné medikamenty mohli nabídnout rovnou na místě.

Obrovskou devizou našeho pracoviště je multioborový přístup a možnost konzultace pacienta s odborníky z jiných oborů medicíny, protože onemocnění oka může být často jediným projevem systémové choroby, jako je např. lymfom či krevní hypertenze.