Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Články

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti ranou diagnostiku tohoto onemocnění a umíme mu i předejít. Avšak pouze do 4. měsíce věku štěněte.

Vše začíná ranou diagnostikou dysplazie kyčelního kloubu (DKK) u štěňat ve stáří 3- 4 měsíců věku. Pokud najdeme abnormálně se vyvíjející kyčle, je možné provést zákrok, který změní další utváření pánve, zamezí rozvoji DKK, vzniku artrózy a poškozování kloubu.

 

JPS1

Na snímku je ukázka pokročilé artrózy na pravém kyčelním kloubu. Levý kyčelní kloub po provedené resekci hlavice femuru.

DKK je vývojová vada utváření kyčelního kloubu. U postiženého jedince se vyvine nedostatečně hluboká jamka v pánvi (acetabulum) a hlavice stehenní kosti potom nedrží pevně na místě. To vede k nadměrnému opotřebení kloubní chrupavky, progresi artrózy, bolestivosti a dalšímu poškozování kloubu.

 

Po dosažení dospělosti jsou již kosti definitivně vytvarovány a řešení takového problému spočívá ve snaze mírnit bolest, nebo lze přistoupit k chirurgii, která je však již mnohem náročnější. Konkrétně se jedná o dvojitou osteotomii pánve (ta se může provést u psů do 8. měsíce věku), resekci hlavice femuru, nebo endoprotézu.

 

Raná diagnostika DKK spočívá v provedení rentgenových snímku v celkové anestezii. Jak extenzních, nativních, tak distrakčních. Distrakce znamená snahu lékaře vytáhnout jemným tlakem hlavice stehenní kosti z kyčelní jamky. Pokud má pes distrakci pozitivní, jsou kyčle nestabilní a pes bude trpět DKK. Zdravý pes má distrakci negativní, tedy jeho kyčle jsou stabilní a pevné. 

 

 JPS2

Pokud nejsou kyčle příliš nestabilní (distrakční index je větší než 0,7), je vhodné u postižených jedinců přistoupit k symfyziodeze (JPS). Ta probíhá tak, že se malým řezem v oblasti spony stydké obnaží pánev a pomocí kauteru se řízeně poškodí růstová zóna mezi stydkými kostmi. S tím, jak bude pes růst, budou růst i kosti pánve. Ne však v místě zákroku. To bude mít za následek změnu pozice kyčelních jamek a větší stabilitu kyčelních kloubů. Zákrok je mini invazivní a rizika spojená s anestezií jsou u zdravého jedince minimální. Během celé procedury je samozřejmě pacient neustále monitorován. Ještě ten den je štěně propuštěno do domácí péče.

 

 

Změna utváření pánve po provedení JPS a lepší pozice kyčelních jamek.

Změna utváření pánve po provedení JPS a lepší pozice kyčelních jamek.

Doporučuji provést ranou diagnostiku, popřípadě JPS u štěňat všech plemen, u kterých se DKK objevuje. U kříženců doporučuji toto provést u každého jedince, který v dospělosti dosáhne hmotnosti okolo 30kg a více. Nezáleží na tom, zda pes má průkaz původu či nikoliv, nebo jestli měli rodiče štěněte hodnoceny kyčle kvůli chovnosti. 

 

Pro další informace neváhejte kontaktovat Dr. Daníčka. Můžete si na recepci domluvit informační schůzku.