Gastroenterologie

Onemocnění GIT  _S4B3693Problematika chorob trávicího aparátu ve veterinární medicíně obnáší postižení dutiny ústní, jícnu, žaludku a střev, ale také orgánů k trávicí trubici funkčně a anatomicky přidružených, jako jsou slinivka břišní a játra. Nemoci trávicí soustavy se nejčatěji (na venek) projevují zvracením a průjmy, ale vzhledem k jejich různorodosti a různým oblastem možného postižení, je jejich definitivní diagnostika velmi obtížná. Jinými slovy, ne vždy se musí jednat o nekomplikované infekční onemocnění a zvláště u chronicky se opakujících obtíží je třeba specializovaných vyšetření.

 

Gastroenterologie je oborem, který má ve veterinární nemocnici AA-Vet mnohaletou tradici. Garantem tohoto oboru je MVDr. Michal Alexa.

Jsme referenčním pracovištěm pro pacienty s onemocněním trávící soustavy a množstvím endoskopických diagnostik se beze sporu řadíme na přední místo v naší republice. Problematika chorob trávicího aparátu ve veterinární medicíně obnáší postižení dutiny ústní, jícnu, žaludku a střev, ale také orgánů k trávicí trubici funkčně a anatomicky přidružených, jako jsou slinivka břišní a játra.

 Diagnostika chorob gastrointestinálního traktu (GIT) se v dnešní době neobejde bez kvalitního laboratorního zázemí pro vyhodnocení krevního obrazu, biochemie či cytologie a bez spolupráce s externími laboratořemi pro histologii, genetické testování, PCR vyšetření a další speciální techniky.

Spolu se sonografickým vyšetřením je pro diagnostiku chronických onemocnění GIT nepostradatelným nástrojem endoskopické vyšetření doplněné odběrem bioptických vzorků.

Na našem pracovišti dokážeme velmi úspěšně řešit akutní případy uvíznutí cizích těles v jícnu nebo žaludku. 

 

Mezi nejčastěji diagnostikovaná a léčená chronická onemocnění GIT patří: 

 • IBD (NSZ) – nespecifické střevní záněty
 • Exsudativní enteropatie – onemocnění střev spojené se ztrátou albuminu
 • APHS – antrální a pylorický hypertrofický syndrom, postihující zejména krátkolebá plemena a v jehož důsledku dochází k opožděnému vyprazdňování žaludku a zvracení.
 • Megaesofagus – neurologické postižení jícnu, v jehož důsledku dochází k jeho vakovitému rozšíření a k poruše transportu potravy z dutiny ústní do žaludku.
 • Kolorektální karcinomy – nádory v oblasti konce tlustého střeva vyžadující speciální operační techniku.
 • Různé druhy kolitid – zánětlivá onemocnění tlustého střeva.
 • Chronické hepatititidy.
 • Nejrůznější nádorová onemocnění trávicího traktu.

 

Velmi často jsme nuceni k zajištění dlouhodobější výživy pacientů zavádět krmné sondy do jícnu nebo do žaludku.

 

Navštivte nás pokud vaše zvíře projevuje některé z níže uvedených příznaků: 

Zvracení

Je reflex vznikající při podráždění speciálních receptorů, které jsou jak v mozku tak v trávicí trubici. Velmi často se jedná o obranný mechanizmus při pozření nestravitelných kusů potravy, nebo toxického materiálu. V případě, že zvíře zvrací opakovaně a je slabé, je vhodné vyhledat veterináře. Při intenzivním zvracení hrozí dehydratace organismu a často je pouze projevem jiného, vážného orgánového postižení jako je ledvinné nebo jaterní selhání. Zásadním příznakem, je zvracení jako důsledek neprůchodnosti trávící trubice, neboli ileu. Ileus může vzniknout následkem obstrukce (ucpání)cizím tělesem nebo zauzlením střev. Jedná se vždy o akutní a život ohrožující stav.

 

Průjem

Je příznakem zvýšeného množství tekutin v trusu. Doprovází celo řadu onemocnění trávicí soustavy. Velmi často se jedná o infekční onemocnění, které může ohrozit předevšim slabé jedince. Rizikem je průjem u mláďat a starých a nemocných zvířat. Nejčastější příčinou bývají dietní chyby a infekce vyvolané parazity, bakteriemi a jejich toxiny. Chronické, opakující se průjmy jsou indikací ke specializovaným vyšetřením jako je endoskopie a ultrasonografie trávicí trubice.

 

Nechutenství a hubnutí

Jsou projevy celé řady onemocnění, které souvisí s dráždění trávicí soustavy. Jedná se o nespecifické projevy, které mohou být důsledkem celé řady nádorových onemocnění, srdečního, ledvinného nebo jaterního selhání, ale také chronických onemocněním zažívacího aparátu, zvláště, pokud jsou doprovázeny zvracením nebo průjmem. 

 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že obtíže, které vás k nám přivádějí nejsou urgentní, zkuste se předem objednat. Předejdete tak zbytečnému čekání. Objednávku lze provést osobně na recepci, nebo telefonicky na čísle 271 751 907. Objednávky e-mailem či přes facebook nejsou v současné době možné.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Dominika Barešová

interní medicína
pohotovostní lékař

novakova@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.