Endokrinologie

Endokrinologie

Dlouhodobá práce s endokrinologickými anomáliemi nám dovoluje řešit relativně komplikované a pokročilé problémy prakticky v celé škále tohoto oboru. Zejména zaběhlý a vyzkoušený proces diagnostického a terapeutického managementu nás vyvyšuje na čelní místa endokrinologických pracovišť v České republice.

Garanty oboru jsou MVDr. Tomáš Fiala a MVDr. Jaroslava Šeflová. 

Přehled: Endokrinologie je oborem zabývajícím se abnormalitami žláz s vnitřní sekrecí. Systém se podílí na řízení životně důležitých pochodů a zodpovídá za soulad prakticky všech orgánů. Hormonální poruchy vykazují různorodý klinický obraz podle dysfunkce příslušné endokrinní žlázy.

Změny pozorujeme na mnoha úrovních: chování (apatie, únava, intolerance zátěže, kulhání nebo naopak zvýšená aktivita ve vysokém věku); příjem jídla a zažívací poruchy (žravost spojená s tloustnutím, případně s hubnutím, různé zažívací poruchy); příjem vody (nadměrné pití a močení); formování těla (obezita/hubnutí); kožní projevy (nekvalitní srst, symetrické / asymetrické lysiny, lupovitost nebo zvýšený mazotok, anomálie pokožky) a podobně. Naše nemocnice diagnostiku opírá také o pokročilé zobrazovací metody (sonografie / CT), hlavně z důvodu průkazu lokalizace problému v těle.  

Mezi nejčastější endokrinopatie se řadí poruchy štítné žlázy, nadledvin (hypofýzy) a slinivky (cukrovka). 

Nabízíme primární diagnostiku a komplexní pohled na problematiku nejčastějších problémů: 

 • Syndrom zvýšeného příjmu tekutin a tvorby moči (Polydipsie/polyurie) – rozpoznání a stabilizace primární choroby.
 • Cukrovka (Diabetes mellitus) psů a koček – stabilizace, nastavení vhodné léčby a kontroly choroby, intenzivní péče u komplikovaných stavů diabetické ketoacidózy.  
 • Hyperadrenocorticismus (Cushingův syndrom) – diagnostika choroby, určení vhodné terapie (medikamentózní nebo chirurgický přístup), dlouhodobá kontrola choroby
 • Hypothyreóza – diagnostika, nastavení medikace a dlouhodobá kontrola vývoje případu 
 • Hyperthyreóza – stanovení diagnózy a postupu v léčbě, chirurgický přístup v odstranění adenomu, referování na radioterapii I 131, dlouhodobá kontrola stavu pomocí medikace (případně dietní restrikce jódu)  
 • Hypoadrenocorticismus (Adisonova choroba) – intenzivní péče pro korekci minerálního rozvratu, dlouhodobý management a medikace 
 • Anomálie minerálního metabolismu (iontové dysbalance)  – stabilizace a určení příčiny, konzervativní a chirurgické řešení.
 • Hypoglykemické stavy (nedostatečná hladina krevního cukru).
 • Řešení dalších endokrinologických dysbalancí s různorodým projevem. 

 

Diagnostický proces je součástí spolupráce s renomovanými laboratořemi. Chirurgické zákroky jsou prováděny za důkladného anesteziologického monitoringu zkušeným chirurgem s letitými zkušenostmi v endokrinní chirurgii. 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že obtíže, které vás k nám přivádějí nejsou urgentní, zkuste se předem objednat. Předejdete tak zbytečnému čekání. Objednávku lze provést osobně na recepci, nebo telefonicky na čísle 271 751 907. Objednávky e-mailem či přes facebook nejsou v současné době možné.

| DALŠÍ RADY |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.