Endokrinologie

Endokrinologie _S4B3204Dlouhodobá práce s endokrinologickými anomáliemi nám dovoluje řešit relativně komplikované a pokročilé problémy prakticky v celé škále tohoto oboru. Zejména zaběhlý a vyzkoušený proces diagnostického a terapeutického managementu nás vyvyšuje na čelní místa endokrinologických pracovišť v České republice.

Garanty oboru jsou MVDr. Tomáš Fiala a MVDr. Jaroslava Šeflová. (V sekci články naleznete některé publikované články v odborných časopisech.)

Přehled: Endokrinologie je oborem zabývajícím se abnormalitami žláz s vnitřní sekrecí. Systém se podílí na řízení životně důležitých pochodů a zodpovídá za soulad jednotlivých orgánů. Z tohoto důvodu hormonální poruchy vykazují různorodý obraz choroby. Mezi nejdůležitější žlázy s vnitřní sekrecí patří podvěsek mozkový a hypotalamus (zde se především tvoří hormony působící přímo na ostatní endokrinní žlázy, zjednodušeně by se dalo říci že se jedná o řídící centrum souhry orgánových soustav); štítná žláza produkuje hormony ovlivňující hlavně metabolismus tkání (procesy látkové přeměny); přištítná tělíska ovlivňují vstřebávání, ukládání a vylučování vápníku; slinivka břišní působí hlavně na energetické buněčné procesy prostřednictvím krevního cukru (glukózou); nadledvinky zasahují do energetických procesů organismu (dokážou tělo připravit na zvládnutí vyčerpávající zátěže), do hospodaření s ionty a též tvoří některé pohlavní hormony; vaječníky a varlata tvoří hormony rozhodující v reprodukci. Stručný přehled zahrnuje pouze nejdůležitější žlázy (hormony a tkáňové působky se tvoří na dalších místech těla a ovlivňují velké množství procesů celkového a lokálního významu).

Jelikož se setkáváme se stále zvyšujícím se trendem civilizačních chorob u zvířat, není ani vyjímkou vzrůstající četnost různých endokrinopatií. K těmto chorobám přispívá vzrůst geneticky podmíněných stavů. Jelikož většina výše zmíněných hormonů se podílí na energetickém metabolismu organismu, může chovatel zaznamenat ponejprve nespecifické příznaky jako je zaostávání ve vzrůstu, velká únava a pospávání, žravost, zvýšený příjem tekutin, častější močení. Mnoho hormonálních poruch souvisí s kožními projevy, např. při nedostatku růstového hormonu kromě zaostávání v růstu pozorujeme přetrvávající štěněčí srst, při poruchách štítné žlázy (nedostatek tyroxinu) a nadledvinek (nadměrná tvorba kortikoidních hormonu) se objevují kromě častých zánětlivých kožních procesů a nadměrné lupovitosti, též symetrická bezchlupá kožní ložiska, totéž platí při poruchách vylučování pohlavních hormonů. Naopak přebytek růstového hormonu se projevuje velmi hustou srstí, mohutností těla atd. Nedostatek hormonu se též může projevovat různými nervovými poruchami, častějšími infekčními chorobami, špatnou snášenlivostí zátěže atd. Též nápadná vyhublost nebo hubnutí přes zachovaný příjem potravy nebo nebývalá čilost spojená s hubnutím může majitele navést na možné vnitřní onemocnění. Laboratorní vyšetření může vykazovat tyto anomálie: různý stupeň chudokrevnosti, postižení jater, ledvin, zvýšený krevní cukr, cholesterol atd.

 

Nabízíme primární diagnostiku a komplexní pohled na problematiku nejčastějších problémů:

 

 • Syndrom zvýšeného příjmu tekutin a tvorby moči (Polydipsie/polyurie) – Rozpoznání a stabilizace primární choroby;
 • Cukrovka (Diabetes melitus) psů a koček (stabilizace, nastavení vhodné léčby a kontroly choroby) – Jednotka intenzivní péče pro pacienty v těžkých stavech diabetické ketoacidózy – Diagnostika příčiny nekomplikovaných stavů diabetu; rozplánování terapie – Kontrola účinnosti terapie
 • Hyperadrenocorticismus (Cushingův syndrom) – Určení vhodné terapie, dlouhodobá kontrola choroby
 • Hypothyreóza – Diagnostika a léčba − Hyperthyreóza (konzervativní a chirurgická léčba) – Stabilizace; dlouhodobá kontrola stavu medikamentózně nebo chirurgicky − Hypoadrenocorticismus (Adisonova choroba) – Jednotka intenzivní péče pro korekci minerálního rozvratu – Dlouhodobý management
 • Hyperparathyreóza (primární, druhotná, jiné příčiny zvýšené hladiny vápníku) – Stabilizace a určení příčiny – Konzervativní a chirurgické řešení
 • Anomálie spojené s pohlavní hormonální dysbalancí

 

Diagnostický proces je součástí rozsáhlé spolupráce se špičkovými laboratořemi u nás i ve světě. Chirurgické zákroky jsou prováděny za důkladného anesteziologického monitoringu a velmi zkušeným chirurgem s letitými zkušenostmi v endokrinologické chirurgii.

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Napsali o nás

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Součástí některých vyšetření mohou být odběry vzorků krve, kloubního tihu, tenkojehelných bioptátů a pod. Pokud vám vadí pohled na jehlu, krev, špatně snášíte fixaci zvířete a pod., upozorněte nás prosím předem. Rádi přijmeme potřebná opatření.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Petra Soukupová

V současnosti na MD
interní medicína
oftalmologie, oftalmochirurgie

soukupova@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.