Chirurgie

Chirurgie _S4B3364Chirurgii považujeme za jeden ze základních oborů veterinární medicíny. V řadě případů je chirurgický přístup zásadní součástí léčby, bez které by nedošlo k vyzdravení pacienta.

Aby byl chirurgický zákrok přínosný a zdraví pacienta prospěšný, je třeba kvalitní a cílené diagnostiky. To znamená, že než pacienta uvedeme do anestezie a převezeme na operační sál, snažíme se maximálně využít veškeré diagnostické možnosti, které na našich pracovištích máme. Základem je bezpochyby důsledné klinické vyšetření, na které navazuje vyšetření laboratorní a přístrojové. V praxi jde o plně vybavenou laboratoř, digitalizované RTG, USG přístroj, EKG ….. .

S výsledky vyšetření, cíli operačního zákroku, předpokládaným výsledkem i očekávaným průběhem hojení seznámíme majitele a celou záležitost zkonzultujeme. Navrhujeme vždy optimální postup z hlediska zdraví zvířete. Majitel musí finálně rozhodnout, zda se k zákroku přistoupí či nikoli. Nezbytnou součástí této komunikace je i odhad ceny. Vyjímkou mohou být urgentní stavy ohrožující život, kdy není z časových důvodů důsledná domluva možná. Pak samozřejmě předpokládáme maximální zájem majitele na zachování života a zdraví jeho zvířete a postupujeme dle lege artis algoritmů lékařského ošetření. Používáme pouze vysoce kvalitní a tím pádem i teoreticky dražší materiály. Kvalita provedení zákroku je pro nás prioritní, v tom se nepochybně shodujeme s naprostou většinou majitelů.

Operační zákrok je vždy mnohem jednodušší a bezpečnější, když „víte do čeho jdete“ a máte maximum možných informací o zdravotním stavu pacienta. I z tohoto důvodu jsou všichni komplikovanější pacienti diskutováni na denních vizitách a svým pohledem na věc přispívají odborníci z různých oborů (internista, kardiolog, onkolog, neurolog …..).  

Navíc ke každému pacientovi přistupujeme individuálně, s pečlivým posouzením jeho zdravotních i mentálních potřeb a schopností. Cílem je, aby pacientům organismus zvládl operaci co nejlépe a rekonvalescence byla co nejrychlejší a nejjednodušší. Nezbytnou součástí chirurgické terapie je i léčba bolesti. Stejně jako moderní humánní medicína, používáme i my tzv. preemptivní a multimodální přístup, při kterém podáváme léky omezující bolest již předoperačně a kombinujeme medikamenty tlumící bolest na různých úrovních a různým způsobem. To umožňuje snížit množství podávaných preparátů a významně zlepšuje pooperační regeneraci organizmu.

Na všech operačních sálech máme zajištěn monitoring životních funkcí, ke kterému je pacient připojen po celou dobu operace a dle potřeby i v pooperačním kotci. Po celou dobu, kdy je pacient sedován či uveden do anestezie je u něj trvale minimálně jeden člen operačního týmu, který sleduje jeho životní funkce a vše pečlivě eviduje. Bohužel všichni víme, že ke komplikacím zdravotního stavu může vždy dojít. V těchto případech jsme schopni tyto potíže rychle odhalit a včas je řešit.

Obrovskou devizou našeho pracoviště je zkušený a stabilní operační tým, kdy většina operatérů operuje 10 a více let a mají naoperováno několik tisíc operací. Průběžným chirurgickým tréninkem prochází veškerý lékařský personál, tak aby i v době pohotovostních služeb byl kdokoli z lékařů schopen zvládnout akutní situace na standardní úrovni. Stejně tak trénink prodělává i personál střední, se zaměřením na péči o chirurgického pacienta, jeho monitoring a technickou a technologickou obsluhu sálu.

Chirurgie III _S4B3262Operace nekončí jen uzavřením rány a tak je, v případě naší nemocnice, samozřejmostí i vyspělá pooperační péče s vyhřívanými kotci, kyslíkovými boxy, monitorovacími přístroji či „venčící“ zahradou. Protože sami máme všichni několik zvířat, je nám jasné, že terapie není jen o vlastní léčbě, ale také o přístupu. Proto věřte, že naše sestřičky, ale i lékaři věnují nejednu chvilku pomazlení hospitalizovaných pacientů .

Většinu pacientů propouštíme do domácí péče v den operace (netýká se samozřejmě komplikovaných zákroků!), nejčastěji odpoledne či v podvečer. Při propouštění musí být pacient schopen samostatného pohybu a venčení, musí být schopen se napít a nakrmit. Snažíme se, aby následná péče byla pro majitele co nejméně náročná a stresující. Při výdeji obdrží majitel seznam písemných pokynů jak o své zvířátko pečovat, protože je nám jasné, že v okamžiku předávání nemusejí naše slova zůstat pevně vryta do paměti .

Závěrem Vám chceme říci, že rozhodně nemůžeme slíbit, že vyřešíme každý problém Vašeho zvířátka, nejsme kouzelníci a zázraky neděláme. Můžeme vám ale slíbit, že pro vyřešení Vašich potíží uděláme maximum. Máme na to dostatek erudice, potřebného materiálového i přístrojového vybavení, máme na to vyškolený tým a máme na to i chuť .

Naše historie, pověst i motto „Jednáme se zvířaty jako s lidmi“ snad hovoří za vše …

 

Informace jak připravit pacienta na operaci apod. najdete v kolonce „Naše nemocnice“.

  

Chirurgie II  _S4B8147Prováděné zákroky

Provádíme takzvané běžné zákroky, jako jsou preventivní kastrace psů, koček ale i malých zvířat jako je králík apod. Do této kategorie spadá i odstranění mléčné lišty v případě nádorů mléčné žlázy, vyjmutí kožních nádorů nebo odstranění dělohy a vaječníků při zánětu dělohy. Tyto typy zákroků provádíme na obou našich pracovištích (Tererova i Chmelová).

Provádíme i specializované zákroky, které vyžadují speciální instrumentárium, nadstandardní přístrojové vybavení, studium, přípravu a zkušenosti chirurga či celého týmu. Tyto zákroky Vám tedy nemůže nabídnout každý. My ano.

Díky preferovaným oborům na našem pracovišti se setkáte zejména se zákroky z oblasti oftalmologie, neurologie, kardiologie, onkologie a chirurgie dutiny břišní. Provádíme také základní ortopedické operace, přičemž jejich spektrum se dynamicky rozšiřuje.

Specializované operace provádíme pouze ve Veterinární nemocnici AA-Vet na Chmelové ulici.

 

Stručný seznam, který rozhodně nevyčerpává všechny možnosti :

 • operace vyhřezlých plotýnek, woblerův syndrom …

 • operace šedého zákalu, plastiky rohovky

 • plastiky vrozených defektů víček, rohovky

 • operace některých vrozených defektů v dutině hrudní

 • onkochirurgie nádorů vnitřních orgánů

 • operace kočičích sarkomů

 • operace močových cest (FLUTD koček, kameny u psů)

 • operace štítné žlázy

 • resekce nádorů z čelistí (maxilofaciální chirurgie)

Další informace můžete nalézt u jednotlivých oborů, kterým se na našem pracovišti věnujeme.

 

 

 

 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Napsali o nás

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.