Chirurgie

Chirurgie _S4B3364Chirurgii považujeme za jeden ze základních oborů veterinární medicíny. V řadě případů je chirurgický přístup zásadní součástí léčby, bez které by nedošlo k vyzdravení pacienta.

Aby byl chirurgický zákrok přínosný a zdraví pacienta prospěšný, je třeba kvalitní a cílené diagnostiky. To znamená, že než pacienta uvedeme do anestezie a převezeme na operační sál, snažíme se maximálně využít veškeré diagnostické možnosti, které na našich pracovištích máme. Základem je bezpochyby důsledné klinické vyšetření, na které navazuje vyšetření laboratorní a přístrojové. V praxi jde o plně vybavenou laboratoř, digitalizované RTG, USG přístroj, EKG ….. .

S výsledky vyšetření, cíli operačního zákroku, předpokládaným výsledkem i očekávaným průběhem hojení seznámíme majitele a celou záležitost zkonzultujeme. Navrhujeme vždy optimální postup z hlediska zdraví zvířete. Majitel musí finálně rozhodnout, zda se k zákroku přistoupí či nikoli. Nezbytnou součástí této komunikace je i odhad ceny. Vyjímkou mohou být urgentní stavy ohrožující život, kdy není z časových důvodů důsledná domluva možná. Pak samozřejmě předpokládáme maximální zájem majitele na zachování života a zdraví jeho zvířete a postupujeme dle lege artis algoritmů lékařského ošetření. Používáme pouze vysoce kvalitní a tím pádem i teoreticky dražší materiály. Kvalita provedení zákroku je pro nás prioritní, v tom se nepochybně shodujeme s naprostou většinou majitelů.

Operační zákrok je vždy mnohem jednodušší a bezpečnější, když „víte do čeho jdete“ a máte maximum možných informací o zdravotním stavu pacienta. I z tohoto důvodu jsou všichni komplikovanější pacienti diskutováni na denních vizitách a svým pohledem na věc přispívají odborníci z různých oborů (internista, kardiolog, onkolog, neurolog …..).  

Navíc ke každému pacientovi přistupujeme individuálně, s pečlivým posouzením jeho zdravotních i mentálních potřeb a schopností. Cílem je, aby pacientům organismus zvládl operaci co nejlépe a rekonvalescence byla co nejrychlejší a nejjednodušší. Nezbytnou součástí chirurgické terapie je i léčba bolesti. Stejně jako moderní humánní medicína, používáme i my tzv. preemptivní a multimodální přístup, při kterém podáváme léky omezující bolest již předoperačně a kombinujeme medikamenty tlumící bolest na různých úrovních a různým způsobem. To umožňuje snížit množství podávaných preparátů a významně zlepšuje pooperační regeneraci organizmu.

Na všech operačních sálech máme zajištěn monitoring životních funkcí, ke kterému je pacient připojen po celou dobu operace a dle potřeby i v pooperačním kotci. Po celou dobu, kdy je pacient sedován či uveden do anestezie je u něj trvale minimálně jeden člen operačního týmu, který sleduje jeho životní funkce a vše pečlivě eviduje. Bohužel všichni víme, že ke komplikacím zdravotního stavu může vždy dojít. V těchto případech jsme schopni tyto potíže rychle odhalit a včas je řešit.

Obrovskou devizou našeho pracoviště je zkušený a stabilní operační tým, kdy většina operatérů operuje 10 a více let a mají naoperováno několik tisíc operací. Průběžným chirurgickým tréninkem prochází veškerý lékařský personál, tak aby i v době pohotovostních služeb byl kdokoli z lékařů schopen zvládnout akutní situace na standardní úrovni. Stejně tak trénink prodělává i personál střední, se zaměřením na péči o chirurgického pacienta, jeho monitoring a technickou a technologickou obsluhu sálu.

Chirurgie III _S4B3262Operace nekončí jen uzavřením rány a tak je, v případě naší nemocnice, samozřejmostí i vyspělá pooperační péče s vyhřívanými kotci, kyslíkovými boxy, monitorovacími přístroji či „venčící“ zahradou. Protože sami máme všichni několik zvířat, je nám jasné, že terapie není jen o vlastní léčbě, ale také o přístupu. Proto věřte, že naše sestřičky, ale i lékaři věnují nejednu chvilku pomazlení hospitalizovaných pacientů .

Většinu pacientů propouštíme do domácí péče v den operace (netýká se samozřejmě komplikovaných zákroků!), nejčastěji odpoledne či v podvečer. Při propouštění musí být pacient schopen samostatného pohybu a venčení, musí být schopen se napít a nakrmit. Snažíme se, aby následná péče byla pro majitele co nejméně náročná a stresující. Při výdeji obdrží majitel seznam písemných pokynů jak o své zvířátko pečovat, protože je nám jasné, že v okamžiku předávání nemusejí naše slova zůstat pevně vryta do paměti .

Závěrem Vám chceme říci, že rozhodně nemůžeme slíbit, že vyřešíme každý problém Vašeho zvířátka, nejsme kouzelníci a zázraky neděláme. Můžeme vám ale slíbit, že pro vyřešení Vašich potíží uděláme maximum. Máme na to dostatek erudice, potřebného materiálového i přístrojového vybavení, máme na to vyškolený tým a máme na to i chuť .

Naše historie, pověst i motto „Jednáme se zvířaty jako s lidmi“ snad hovoří za vše …

 

Informace jak připravit pacienta na operaci apod. najdete v kolonce „Naše nemocnice“.

  

Chirurgie II  _S4B8147Prováděné zákroky

Provádíme takzvané běžné zákroky, jako jsou preventivní kastrace psů, koček ale i malých zvířat jako je králík apod. Do této kategorie spadá i odstranění mléčné lišty v případě nádorů mléčné žlázy, vyjmutí kožních nádorů nebo odstranění dělohy a vaječníků při zánětu dělohy. Tyto typy zákroků provádíme na obou našich pracovištích (Tererova i Chmelová).

Provádíme i specializované zákroky, které vyžadují speciální instrumentárium, nadstandardní přístrojové vybavení, studium, přípravu a zkušenosti chirurga či celého týmu. Tyto zákroky Vám tedy nemůže nabídnout každý. My ano.

Díky preferovaným oborům na našem pracovišti se setkáte zejména se zákroky z oblasti oftalmologie, neurologie, kardiologie, onkologie a chirurgie dutiny břišní. Provádíme také základní ortopedické operace, přičemž jejich spektrum se dynamicky rozšiřuje.

Specializované operace provádíme pouze ve Veterinární nemocnici AA-Vet na Chmelové ulici.

 

Stručný seznam, který rozhodně nevyčerpává všechny možnosti :

 • operace vyhřezlých plotýnek, woblerův syndrom …

 • operace šedého zákalu, plastiky rohovky

 • plastiky vrozených defektů víček, rohovky

 • operace některých vrozených defektů v dutině hrudní

 • onkochirurgie nádorů vnitřních orgánů

 • operace kočičích sarkomů

 • operace močových cest (FLUTD koček, kameny u psů)

 • operace štítné žlázy

 • resekce nádorů z čelistí (maxilofaciální chirurgie)

Další informace můžete nalézt u jednotlivých oborů, kterým se na našem pracovišti věnujeme.

 

 

 

 

 

Aktuálně

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Napsali o nás

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že je vám známo, že je vaše zvíře alergické na některé preparáty, informujte nás prosím sami a předem. V případě, že jste vy sami alergičtí na některé látky, se kterými u nás můžete přijít do styku (např. jódové desinfekční látky), také nás nezapomeňte včas informovat. Můžete tak předejít velmi nepříjemným komplikacím.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Filip Bareš

pohotovostní lékař

ortopedie

bares@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.