Tragédie dalmatiní rodiny

Naše nemocnice, jak asi mnozí víte, patří mezi jedno ze dvou pracovišť v ČR, které dokáže otestovat sluch zvířete metodou zvukem evokovaných kmenových potenciálů tzv. BAER. Nejčastější indikací k tomuto vyšetření je test štěňat psů s bílým zbarvením kůže a srsti na dědičnou hluchotu.

Psů, kteří prošli mýma rukama už bylo spoustu, jen certifikátů už mám na tři plné složky, a tak mě objednávka jedenácti malých dalmatinů nijak nepřekvapila. Jednalo se o štěňata ve věku 7 týdnů a s majitelem jsme se dohodli, že aby vše proběhlo hladce, testování provedeme na dvakrát. Když se pak jednou ráno v čekárně objevila velká přenoska s šesticí malých flekatých uzlíčků, netušil jsem ještě co mě čeká.
Protože nález hluchých štěňat (zpravidla jednoho nebo dvou ve vrhu) není žádnou raritou a rozčarování majitelů v případě pozitivního nálezu zpravidla veliké, předem chovatele na tuto skutečnost upozorňuji. Ačkoli mě smířená reakce pána, který se štěňaty přijel, do značné míry varovala, to co následovalo jsem nečekal.
Dříve, než se pustíme do testování, musím ještě doplnit jednu velmi podstatnou skutečnost. Krátce po zahájení testování se ozvalo energické zaklepání na dveře a do ordinace vplula paní poradkyně chovu. Její role v našem příběhu bude nepřehlédnutelná.
Ale nyní zpět k testování. Štěňata jsme vyšetřili, zvážili a já vyzval chovatele, aby vybral to se kterým začneme. Nesměle sáhl do klubíčka těl a jedno vybral. Za chvíli už bylo štěně spící a já zahájil test. Pravé ucho bylo hluché … a levé také, pak přišlo druhé štěně … se stejným výsledkem, třetí štěně slyšelo jen na levé ucho, čtvrté bylo opět hluché zcela, páté jediné plně slyšící, šesté hluché na levé ucho … Stál jsem otřeseně u přístroje a přemýšlel, co dál. Mít doma hluchého psa je složité v každém případě, ale u neřízené střely jako je dalmatin obzvlášť. Nesměle jsem se otázal majitele co budeme dělat. Ten, jak se ukázalo, už z předchozího pozorování svých štěňat podobnou katastrofu předpokládal. Přesto byl viditelně sklíčený a zamlklý. Možná doufal v zázrak. Pak mi naznačil, že pro jednostranně slyšící by určitě našel majitele, ale zcela hluchá štěňata by chtěl utratit. Nejsem příznivcem vraždění neviňátek, ale tohle jsem chápal a udělal.
Chovatelský klub dalmatinů je jediným klubem v ČR, který pro zařazení psa do chovu vyžaduje vyšetření BAER potvrzující dobrý sluch obou uší. Výsledek testování však jednoznačně prokázal (genetické podrobnosti vynechám), že jeden z rodičů mohl být plně slyšící přenašeč této vady, ale druhý z nich MUSEL být hluchý. A tak se vracíme k paní poradkyni chovu. Po celou dobu testování stála u dveří, nehnula ani brvou jak ve hře na kamenné tváře, občas pronesla nějaké moudro. Neprojevila náznak vnitřního pohnutí, neprojevila účast.
Navzdory těmto indiciím mě napadlo, že tady mám ideální možnost jak zapůsobit na někoho, kdo má v ruce klíč k řešení podobných tragédií. Opatrně jsem se dotázal co na to říká a jak se k tomu postaví klub. Byl jsem krátce a důrazně ujištěn, že z hlediska klubu je vše v naprostém pořádku, vše dělají správně a v zaběhaných pořádcích se nic měnit nebude. Jen jsme si s majitelem vyměnili zoufalé pohledy.
Ten den jsem odjížděl z práce s mizernou náladou a vůbec jsem se netěšil na zítřek, kdy se měl testovat zbytek. Měl jsem pocit zmaru a do mysli se mi vkrádaly pochybnosti o smysluplnosti nějakého testování. Protože vše je nakonec stejně jen o lidech.

Výsledky u zbylých štěňat už byly naštěstí lepší. Majitel vybral podezřelá štěňata už do první várky a tak na nás tentokrát vykouklo “jen” jedno jednostranně hluché, zbytek byl plně slyšící. Přesto nebylo možné opomenout, že celková bilance byla více než skličující. A to mě ještě čekalo vysvětlit majiteli, že pravděpodobnost, že i plně slyšící štěňata jsou nositeli vadného genu, hraničí prakticky s jistotu a tak by na nich, ale ani na obou rodičích nemělo být dále chováno. Ten to naštěstí přijal velmi vstřícně a snad i s jistou úlevou.


Dědičná hluchota je onemocnění, které nebolí a zvířata jsou na první pohled zdravá. Na druhou stranu plně hluché zvíře je hůře ovladatelné a za určitých okolností může být ohrožením pro své okolí. Neovladatelný pes, který vběhne do silnice, může ohrozit nejen sebe, ale i řidiče a jejich auta a v neposlední řadě i lidi, zvířata a majetek v okolí cesty.

A ještě dovětek … následně jsem se dozvěděl, že paní poradkyně chovu nelenila a hned odpoledne rozeslala vybraným chovatelům dalmatinů srdceryvný e-mail o tom jak musela být svědkem krutého vraždění ubohých prakticky zdravých chudáčků …

MVDr. Hanuš Velebný

 

 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

7.Červenec.2020

Poděkování za lidský přístup a pomoc

Dobrý den,  rád bych touto cestou poděkoval MVDr. Benešovi za lidský přístup a pomoc, kterou […]

7.Duben.2020

Poděkování za péči o našeho pejska Samíčka

Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za služby a péči o našeho pejska Samíčka […]

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.