Blechy u Matyáše

Do naší nemocnice přinesla paní Horáčková kocoura Matyáše.

Matyáš byl 12 letý kocour, v jehož žilách kolovala perská krev. Na svůj věk byl ve vynikající kondici a prý se celou dobu pyšnil výstavním kožichem…

V ordinaci už to taková chlouba nebyla. Matyáš se neustále ošíval, drbal a vylizoval si kožich zejména kolem kořene ocasu, na zádi a na pánevních končetinách. V těch místech byla srst řídká, na kůži množství stroupků a zarudlých míst.

Z anamnézy vyplynulo, že s majiteli žije na vesnici, v rodinném domečku a doma mají ještě jednu kočku, která je prý bez potíží. V létě kočky nosí protibleší obojky, v zimě nic.  Celoročně mají možnost volného pohybu do lesa a na louku.

Vzhledem k anamnéze a kl. příznakům byla nejpravděpodobnější diagnoza „Alergie na bleší kousnutí“.

Matyáš dostal odblešovací pipetu, odčervili jsme ho, lokálně dostal protisvědivý dezinfekční roztok. Protiparazitární opatření čekalo doma i druhou kočku, i když byla bez potíží….

Zpočátku to vypadalo, že kocour bude v pořádku, přestal se škrábat, stroupky zmizely. Ale po 14 dnech se potíže vrátili… Další pipeta pomohla tentokrát pouze na týden.. Místo další pipety kočky opět dostaly protibleší obojky, ale i přes to příznaky u kocoura nezmizely, dokonce na něm majitelka našla živou blechu… Následovala velká očista celého domu, včetně pelíšků a postelí, kde kočky také rády lehávaly, zvlášť v  nevlídném počasí. Co se dalo vyprat putovalo do pračky, zbytek majitelka pečlivě vyluxovala a ještě vystříkala protiparazitárním sprejem.

Několik týdnů to vypadalo, že je vyhráno, ale za měsíc přišla paní s Matyášem do ordinace na ošetření zase. Opět byla kůže poseta drobnými stroupky a opět jsme na něm chytili blechu…

Pečlivě jsme si opět krok po kroku  probrali anamnézu a nakonec jsme dospěli k překvapivému zjištění. Majitelé sice jiné zvíře nemají, ale minimálně 1xměsíčně hlídají malého psa synovi. Byť se někdy jedná jen o pár hodin.  Ten, ačkoliv  pravidelně a často koupaný, byl opravdu přenašečem nepříjemných parazitů…

Po odblešení psa a opětovné aplikaci přípravkům i kočkám došlo u Matyáše k úplnému vyhojení kůže a opět krásně zarostl.  I přes vyléčení kocoura jsme se s majitelkou domluvili na pravidelném používání protibleších přípravků a to nejen u koček, ale i u psa a to ve stejnou dobu.

Poučení tento případ přinesl několik. Za prvé spousta lidí si myslí, že koupaný pes nemůže mít blechy… Opak je pravdou, většina blech a jejích vývoj. stádií žije v prostředí a na vykoupaného psa rády nasednou,  další fáma je to, že pokud druhé zvíře v domácnosti nemá kožní potíže, tak problém nemůže být parazitárního původu, což se i na tomto případu ukázalo jako nepravdivé a na závěr  nejenom volně pobíhající kočka nosí domů parazity psům, ale i opačný případ je možný :-) 

 

Aktuálně

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti rozšířené […]

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Napsali o nás

15.Březen.2021

Poděkování za Doru

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.