Blechy u Matyáše

Do naší nemocnice přinesla paní Horáčková kocoura Matyáše.

Matyáš byl 12 letý kocour, v jehož žilách kolovala perská krev. Na svůj věk byl ve vynikající kondici a prý se celou dobu pyšnil výstavním kožichem…

V ordinaci už to taková chlouba nebyla. Matyáš se neustále ošíval, drbal a vylizoval si kožich zejména kolem kořene ocasu, na zádi a na pánevních končetinách. V těch místech byla srst řídká, na kůži množství stroupků a zarudlých míst.

Z anamnézy vyplynulo, že s majiteli žije na vesnici, v rodinném domečku a doma mají ještě jednu kočku, která je prý bez potíží. V létě kočky nosí protibleší obojky, v zimě nic.  Celoročně mají možnost volného pohybu do lesa a na louku.

Vzhledem k anamnéze a kl. příznakům byla nejpravděpodobnější diagnoza „Alergie na bleší kousnutí“.

Matyáš dostal odblešovací pipetu, odčervili jsme ho, lokálně dostal protisvědivý dezinfekční roztok. Protiparazitární opatření čekalo doma i druhou kočku, i když byla bez potíží….

Zpočátku to vypadalo, že kocour bude v pořádku, přestal se škrábat, stroupky zmizely. Ale po 14 dnech se potíže vrátili… Další pipeta pomohla tentokrát pouze na týden.. Místo další pipety kočky opět dostaly protibleší obojky, ale i přes to příznaky u kocoura nezmizely, dokonce na něm majitelka našla živou blechu… Následovala velká očista celého domu, včetně pelíšků a postelí, kde kočky také rády lehávaly, zvlášť v  nevlídném počasí. Co se dalo vyprat putovalo do pračky, zbytek majitelka pečlivě vyluxovala a ještě vystříkala protiparazitárním sprejem.

Několik týdnů to vypadalo, že je vyhráno, ale za měsíc přišla paní s Matyášem do ordinace na ošetření zase. Opět byla kůže poseta drobnými stroupky a opět jsme na něm chytili blechu…

Pečlivě jsme si opět krok po kroku  probrali anamnézu a nakonec jsme dospěli k překvapivému zjištění. Majitelé sice jiné zvíře nemají, ale minimálně 1xměsíčně hlídají malého psa synovi. Byť se někdy jedná jen o pár hodin.  Ten, ačkoliv  pravidelně a často koupaný, byl opravdu přenašečem nepříjemných parazitů…

Po odblešení psa a opětovné aplikaci přípravkům i kočkám došlo u Matyáše k úplnému vyhojení kůže a opět krásně zarostl.  I přes vyléčení kocoura jsme se s majitelkou domluvili na pravidelném používání protibleších přípravků a to nejen u koček, ale i u psa a to ve stejnou dobu.

Poučení tento případ přinesl několik. Za prvé spousta lidí si myslí, že koupaný pes nemůže mít blechy… Opak je pravdou, většina blech a jejích vývoj. stádií žije v prostředí a na vykoupaného psa rády nasednou,  další fáma je to, že pokud druhé zvíře v domácnosti nemá kožní potíže, tak problém nemůže být parazitárního původu, což se i na tomto případu ukázalo jako nepravdivé a na závěr  nejenom volně pobíhající kočka nosí domů parazity psům, ale i opačný případ je možný :-) 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Kateřina Černá

interní medicína
pohotovostní lékař

oftamologie, drobní savci

cerna@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.