Besinka

Operace týdne

Tento příběh je ze sklonku minulého léta. Jeho určitě nechtěnou hrdinkou je fenka Besinka. Je to devítiletá kříženka podobou i bláznivou povahou nejvíce připomínající jedenáctikilového bobtaila . Její majitel ji přivedl do naší ordinace s nespecifickými příznaky. Fenka byla smutnější, nechtěla moc jíst, byla nervózní, občas s příznaky třesu končetin. Dalším příznakem bylo mírné svědění kůže.

Klinickým vyšetřením se kromě výše zmíněných potíží našlo pouze několik zarudlých ložisek na kůži s přítomností Sametek. Příznaky jsme přisoudili k přítomnosti svědivosti při tomto napadení. Místa jsme postříkali antiparazitálním sprayem . Druhý den byla Besinka veselejší a majitel s ní vyšel opět na delší procházku do oblíbeného lesoparku. Následující den se ale zdravotní stav fenky rapidně zhoršil. Nebyla schopná normální chůze, padala na bok, při chůzi zdvihala přední packy nepřirozeně vysoko, svalový třes už byl celotělový. Klinickým vyšetřením nebyly opět kromě nových velkých ložisek Sametek a nervových příznaků nalezeny jiné odchylky od normálu.

Vzhledem k celk. potížím fenky jsme se rozhodli po dohodě s majitelem fenku hospitalizovat, stabilizovat její stav, a protože nebyla schopná přijímat ani stravu ani tekutiny, podat toto nitrožilně. Dále jsme chtěli dalším vyšetřením vyloučit případná další onemocnění. V naší laboratoři jsme okamžitě vyšetřili krev i moč pacientky – veškeré testy však vyšly v normě. Proto jsme dále přistoupili k odběru mozkomíšního moku. I toto vyšetření však dopadlo dobře. Fence jsme podali zklidňující léky a rozhodli se oholit její dlouhou srst v místech výskytu Sametek, jejich mechanické odstranění a dezinfekci postižených míst.

Do druhého dne se příznaky podstatně zlepšily, Besinka již byla schopná přijímat z ruky potravu, s vodou to ještě bylo horší, ale i to se za dalších 12 hodin zlepšilo. S pomocí na zahrádce byla schopná nejisté chůze a již se sama i venčila. Třes se podstatně zmírnil. Pokračovali jsme v podpůrné terapii a po dvou dnech jsme fenku propustili do domácího ošetřování. Jediné, co jsme majiteli zakázali, bylo venčení v této době na jejich oblíbeném místě, opakovaném prohlížení predispozičních míst případného opětovného napadení Sametkami a jejich odstranění. Doporučili jsme i pravidelné preventivní postřiky antiparazitárním přípravkem.

Do týdne byla Besinka zdravá jako dříve a my jsme se utvrdili, že její onemocnění bylo opravdu způsobené přítomnými parazity. Z několika zahraničních článků jsme věděli, že podobné nervové příznaky se objevily u několika psů menších plemen po velkém napadení Sametkami avšak v Čechách nikdo nikdy podobný případ nepopsal. V tom samém roce jsme se setkali ještě s několika případy i u jiných zvířat, ale Besinka byla první a její onemocnění probíhalo nejbouřlivěji. I proto jsme rádi, že je dodnes v dobré kondici.

Dod. Sametky (Trombiculy) jsou parazité vyskytující se koncem léta v trávě. Samičky se přichytávají na tenké kůži hostitele, se kterou přijdou do kontaktu. Člověka nevyjímaje. U psů je nejčastěji najdeme jako drobné oranžové tečky v meziprstí, ve slabinách, v podpaží, na břiše, kolem čenichu, na hlavě či uších. Protože tento parazit vypouští trávicí enzymy do kůže a podkoží hostitele, způsobuje poměrně velké svědění s přítomným zarudnutím okolní kůže. Lidé je dost často nesprávně nazývají svilušky.