Bela (nádor pažní kosti u LR)

Bela – aktivní i po operaci

V sedmi letech si majitel všiml zhoršujícího se zraku a po oftalmologickém vyšetření bylo zřejmé, že má Bela Generalizovanou progresivní retinální atrofii (GPRA). Jde o vrozené poškození sítnice, které vede až k úplné slepotě. Častou komplikací je i rozvoj šedého zákalu (katarakty). Onemocnění je bohužel neléčitelné a postižený jedinec by neměl být zařazen do chovu, protože se jedná o onemocnění geneticky podmíněné.

Ve stejném roce se objevilo kulhání na pravou přední končetinu. Úvodní klinický i rentgenologický nález byl negativní a byla zavedena konzervativní terapie, která ale neměla žádnou odezvu a kulhání se naopak zhoršovalo. V měsíčním odstupu bylo provedeno nové rentgenologické vyšetření, které už objevilo známky artrotických změn v pravém ramenním kloubu a změny v místě úponu bicepsové šlachy. Byla upravena medikace, bohužel opět bez efektu. Ke kulhání se navíc přidala silná nepravidelná bolest při došlapu na pravou přední končetinu. Na základě vývoje jsme vyslovili podezření na přítomnost nádorového procesu, přestože krevní testy byly v normě a ani rentgenologicky jsme neměli přímý důkaz.

Pacient byl proto referován na artroskopické vyšetření u dr Hnízda (Animal Clinic, Praha), kde se náš předpoklad potvrdil. Vzhledem k lokalitě a průběhu choroby bylo velmi pravděpodobné, že se jedná o agresivní osteosarkom. Majiteli byla doporučena amputace končetiny a následná chemoterapie. Situace u Bely byla komplikovaná degenerativními změnami kyčelních kloubů a dramaticky se zhoršujícím zrakem. Oba tyto problémy nepochybně zhoršovaly vyhlídky na zachování dobré kvality života Bely po amputaci. Situaci bylo nicméně třeba řešit, protože ani silná analgetika nedokázala utlumit stále se zhoršující bolesti.

Majitelé dali naštěstí na naše doporučení a rozhodli se rizikovou operaci podstoupit. Při zákroku byla odejmuta celá pravá přední končetina, včetně lopatky. Bela zvládla operaci i pooperační rekonvalescenci na jedničku, její spolupráce byla přímo ukázková.

Souběžně byla zahájena doplňková chemoterapie. V jejím průběhu se vyskytly poměrně zásadní komplikaci ve formě změn v krevním obraze. Došlo k poklesu počtu bílých krvinek, které zajišťují obranu těla před infekcí, což vedlo k vysokým horečkám a těžké apatii a nechutenství. Po úpravě antibiotické terapie a podpůrných infúzích došlo během dvou dnů hospitalizace k úpravě celkového stavu, poklesu teplot a Bela začala zase normálně přijímat potravu.  

Podobné komplikace jsou relativně časté při užití agresivního chemoterapeutického protokolu, který je v těchto případech nezbytný. Naštěstí jsme na ně připraveni a umíme je řešit. Dá se tedy říci, že Belinka celý léčebný protokol také přestála bez potíží.

Výsledky histologického vyšetření naneštěstí potvrdili naše domněnky. Histopatolog případ uzavřel jako osteosarkom se současnou osteomyelitidou.

Prognóza je v těchto případech bohužel špatná. Přežitelnost pacienta se naprostou většinou udává v týdnech až měsících, jen velmi zřídka dosahuje roku či více. Odborná literatura udává, že maximálně 10% pacientů přežívá víc jak 3roky a to pouze v případech, kdy je prováděna agresivní chemoterapie a nedojde ke komplikacím zdravotního stavu. Byl popsán případ, kdy pacient žil déle jak 4roky po amputaci. Jedná se ovšem o extrémně vyjímečné případy.  Majitelé byli pochopitelně s těmito vyhlídkami seznámeni ještě před zákrokem a dobu dožití jsme tehdy odhadli na 6-9měsíců.

Nicméně věci se vyvíjeli jinak než jsme odhadovali…

Tři měsíce po operaci jsme prognózu poopravili na 9-12 měsíců a Belinka stále prosperovala velmi dobře. Každé 2měsíce se opakovaly krevní testy, které se postupně dostaly do normy. Stejně tak se opakovaly RTG vyšetření, které neukázaly žádná nová ložiska.  V lednu 2012 uběhli už tři roky od operace(!) a Belinka se, k potěšení majitelů i nás, těší velmi dobrému zdraví. Je stále velmi aktivním členem své smečky, kterou kromě pánečků sdílí i s australskou ovčandou. Chybějící noha jí rozhodně nic neubírá z jejího životního optimismu a vitality.

V tomto případě se jednoznačně potvrdilo, že včasná a precizní diagnostika společně s erudovaným přístupem v rámci chirurgické i onkologické terapie vede často k až překvapivě dobrým výsledkům u zdánlivě beznadějných případů. Je to také nepochybně důkaz, že amputace končetiny neznamená pro pejska či kočičku konec života.

Pro úspěch v podobných případech je zásadní dobrá komunikace mezi lékařem a klientem a jejich vzájemná úzká spolupráce. Klient si musí být důsledně seznámen s problematikou onkologického onemocnění., což je věc, na kterou klademe na našem pracovišti velký důraz. Musí také správně porozumět možným scénářům budoucího vývoje choroby a také si musí být vědom našich možností i našich limitů. Naši čtyřnozí pacienti jsou, stejně jako my, jen „obyčejní“ smrtelníci a ne všechny choroby či komplikace může medicína vyléčit.

Ze zkušenosti můžeme tvrdit, že amputace končetiny snižuje kvalitu života zvířete jen nepatrně a rozhodně by neměla být důvodem pro euthanasii. Jistě si nejeden náš klient vzpomene na našeho Drajfuse, třínohou kočku, která s námi v nemocnici prožila 14let a co se nalovila ptáků na naší zahradě a kolika psům dokázala utéct!

Závěrem jen poznamenám, že někdo může říct, že měla Belinka i trošku toho štěstíčka a nejde ani tak o zásluhu nás či majitele, že je ještě mezi námi. Já na to ale odpovím, že štěstí přeje jen připraveným …

MVDr. Petr Gbelec

Slovníček pojmů:

Osteosarkom – zhoubný nádor postihující zejména dlouhé kosti (ramenní, stehenní …) u velkých plemen psů

Osteomyelitida – zánět kosti, často doprovází nádorové procesy jako je osteosarkom

DKK – dysplazie kyčelního kloubu

Konzervativní terapie – terapie pomocí léků, nechirurgická terapie

Analgetika – léky tlumící bolest

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že je vám známo, že je vaše zvíře alergické na některé preparáty, informujte nás prosím sami a předem. V případě, že jste vy sami alergičtí na některé látky, se kterými u nás můžete přijít do styku (např. jódové desinfekční látky), také nás nezapomeňte včas informovat. Můžete tak předejít velmi nepříjemným komplikacím.

| DALŠÍ RADY |

Bc. Magdaléna Jirkovská

V současnosti na MD
sestra

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.