Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je natolik dostatečná, abychom se jejich diagnostikou vážně zabývali a pravidelně je zahrnovali do svých diferenciálních diagnoz.  Každý již asi počítá při PU/PD s Diabetem či  Cushingovým syndromem , ale jsou hormonální  onemocnění, na která se díky své velmi nízké četnosti pozapomíná poměrně snadno. Patří sem  i  hypoadrenokorticismus. 

 

 Anatomické a fyziologické poměry

Nadledviny jsou párové endokrinní žlázy uložené kraniomediálně od ledvin v retroperitoneálním tuku. Jsou složeny ze dvou funkčně samostatných částí – z dřeně a kůry.

Dřeň nadledvin, modifikovaná nervová tkáň, je součástí sympatoadrenerního systému. Jejími produkty jsou katecholaminy, které kromě funkce hormonální, mají i charakter mediátorů. Dřeň nadledvin není pro život nezbytná.

Kůra nadledvin je tvořena třemi vrstvami. Vnitřní zona reticularis, střední zona fasciculata a vnější zona glomerulosa s. arcuata. Každá vrstva produkuje určité hormony které se však biochemicky všechny řadí mezi steroidy. Patří sem mineralokortikortikoidy, glukokortikoidy a androgeny.

Glukokortikoidy (tvořené v zona fasciculata a v zona glomerulosa) zasahují do metabolismu sacharidů, lipidů a proteinů. Stimulují glukoneogenesi, lipolýzu a proteolýzu. Působí imunosupresi, zvyšují kontraktilitu myokardu (zvyšují minutový objem a zabraňují vzniku šoku), zvyšují glomerulární filtraci a dráždivost nervového systému. V komplexním působení tedy napomáhají organismu vyrovnat se s účinky stressu.

Mineralokortikoidy (tvořené v zona glomerulosa) udržují homeostázu elektrolytů a objemu cirkulující tekutiny, stimulují resorbci sodíku (a tím i vody) a zvyšují exkreci draslíku v ledvinách.

Androgeny (tvořené v zona reticularis a zona fasciculata) jsou hormony s proteoanabolickým účinkem. Jejich produkce nadledvinkami je však malá a nemůže nahradit výpadek funkce gonád.

  

Poruchy činnosti nadledvin

Poruchy činnosti nadledvin patří mezi poměrně častá endokrinologická onemocnění, v převážné většině se však jedná o hyperfunkci nadledvin – hyperadrenokorticismus.  Stav opačný, hypoadrenokorticismus, je stále poměrně  vzácný a o to častější dochází k  jeho opomenutí při stanovování diferenciální diagnozy.

Hypoadrenokorticismus rozdělujeme podle etiologie na primární a sekundární. Primární vzniká zničením více než 90% funkční tkáně všech vrstev kůry nadledvin, sekundární pak sníženou funkcí zona reticularis a zona fasciculata v důsledku nedostatku ACTH.

 

Primární hypoadrenokorticismus (PHA)

Jako příčina vzniku primárního hypoadrenokorticismu se uvádí imunitně zprostředkovaná destrukce kůry nadledvin, dále pak  oboustranné nádorové změny, krvácení či infarkty, amyloidóza, systémové mykózy a stále častěji se vyskytujíc iatrogenní příčiny(terapie hyperadrenokorticismu založená na úplné destrukci kůry nadledvin pomocí o,p’DDD). Ačkoliv není výrazná jakákoliv predispozice nejčastěji onemocní zvířata mladšího a středního věku, feny častěji než psi, z plemen nejčastěji standartní pudli. U koček se toto onemocnění vyskytuje ještě vzácněji než u psů a nebyla popsána  žádná spojitost s plemenem, pohlavím  či s věkem.

Klinické příznaky jsou nespecifické.  Nedostatek kortikosteroidů vyvolává apatii a celkovou slabost zhoršující se při stresových situacích. Další klinické příznaky vyplývají z nedostatku mineralokortikosteroidů. Dochází ke zvýšenému vylučování sodíku a k následné hypotonické dehydrataci a hyperkalémii. Ta způsobuje zpomalení přenosu vzruchu ve svalech, zejména v myokardu a tím k bradykardii a k hypovolémii. Mezi další klinické příznaky patří zvracení, průjem, nechutenství a hubnutí.

Laboratorním vyšetřením krve můžeme najít hypoplastickou anémii, prerenální azotémii, hyponatrémii a hyperkalemii. Méně nacházíme lymfocytozu,, eosinofilii, hyperfosfatemii, hypoglykémii či hypercalcémii.

Diferenciálně diagnosticky je třeba vyloučit akutní stavy v dutině břišní (ileus, cizí těleso, akutní gastritis, akutní pankreatitis) a postižení ledvin (nefróza, selhání).

  

Diagnóza primárního hypoadrenokorticismu

Hematologické a biochemické vyšetření krve, zejména stanovení hladiny Na a K v krevním séru a jejich vzájemného poměru, který se u zdravých zvířat pohybuje v rozmezí 27-40:1 a nikdy neklesá pod 25:1.

Stanovení hladiny ACTH. Při PHA jsou jeho hodnoty extrémně vysoké

ACTH stimulační test, kdy stanovíme hladinu kortizolu v krevním séru před a 90 minut po aplikaci syntetického ACTH  

 

Terapie primárního hypoadrenokorticismu

Zvládnutí dehydratace iv. infúzí fyziologického roztoku v dávce odpovídající stupni dehydratace.  
Suplementace chybějících hormonů a to jak glukokortikoidů tak i mineralokortikoidů a dotaci NaCl.

 

Sekundární hypoadrenokorticismus (SHA)

SHA je způsoben sníženou funkcí zona reticularis a zona fasciculata v důsledku nedostatku ACTH. Kromě idiopatické formy patří mezi příčiny SHA rozsáhlé nádory v oblasti adenofypofýzy a dlouhodobá terapie zvířat kortikosteroidy, která vyvolává útlum uvolňování  ACTH adenohypofýzou a zároveň snižuje citlivost kůry nadledvin na působení ACTH. Klinicky se projevuje u všech věkových kategorií nechutenstvím, zvyšující se apatií a depresí, stupňující se ve stresových situacích. K diagnostice se používá stanovení hladiny ACTH v krvi (extrémně nízké hodnoty), CRH stimulační test (aplikace inj. CRH se zjištěním hladiny ACTH před a po podání CRH – při SHA nedochází ke zvýšení jeho hladiny). Není porušena tvorba a uvolňování mineralokortikosteroidů, proto je vzájemný poměr mezi Na a K v normě a chybí příznaky hypovolémie a dehydratace. K terapii se používá Prednison.

 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Osoba, která přivede zvíře na ošetření, by měla být dobře informována o stavu zvířete a vývoji jeho onemocnění. To platí i v případě běžné kontroly. Zvířata nám o svých problémech mnoho neřeknou a majitel je tak pro nás velmi cenným zdrojem informací. V případě očekávání důležitých rozhodnutí je nezbytné, aby byl vyšetření přítomen majitel zvířete.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.