Vydří trampoty

Naše veterinární nemocnice hostila pravou vydru říční. Vydra totiž jako správný skrytý dravec byla nenápadná, a vlastnost splynutí s okolím byla hlavní příčinou jejího neštěstí. Při nočním přebíhání silnice zazmatkovala a stalo se bohužel to co se stává všem kdo chtějí hlavou zeď prorazit. Týlní část její hlavy se střetla s jedoucím automobilem. I když autu nijak neuškodila, řidič nehodu zaznamenal, zastavil a vydru v bezvědomí dopravil k nám.

úřední přebírka vydry v záchranné stanici (1)

Vydra říční je pánem sama sobě, odpovědnost za sebe nese jen ona. Každý z nás někdy zatouží udělat dobrý skutek a tak se vydře poštěstilo prožít něco, o čem si mnoho našich psích a kočičích kamarádů může jen nechat zdát.

rentgen  

Mdloby spacifikovaly chudinku vydru tak, že klinické vyšetření nenalezlo kromě obrovského hematomu na týlu a přední části krku nic jiného. Ani další vyšetření (rengen, krevní testy) nedokázaly zaručit, zdali v mozku a krční míše není zásadní problém, který by tohoto divokého a nespoutaného tvora zbavil možnosti návratu do jeho skutečného života. 

CT vyšetření krku vydry 2 CT vyšetření krku vydry 1

Možná byla první vydrou v České republice, která absolvovala vyšetření počítačovým tomografem. Toto vyšetření je nezastupitelné v zobrazení důležitých nervových struktur. Vyšetření prokázalo rozsáhlý hematom svalových a podkožních oblastí spánku, týla a předního krku. V mozkové části nebyl zaznamenán žádný krevní výlev. Dále byla prokázána fraktura části druhého krčního obratle. Léčba byla zaměřena proti otřesu mozku a míchy.

vydra druhý den v léčbě

Druhý den se vydře částečně vracelo vědomí, ale stále nebyla schopna hýbat předními končetinami. Vydra s chutí přijímala potravu a vyměšovala. Třetí den  byl ve znamení velikého pokroku, přední končetiny začaly fungovat. A k radosti především všech veterinárních sestřiček se mazlila. Čtvrtý den ráno plavala v naší vaně, má však stále mírné rovnovážné a pohybové potíže. Také narážela do předmětů, které jí stály v cestě. Pátý den již síla přírody navrátila vydře vše, bohužel i její divokost a nespoutanost. Náhle procitla a obranný pud velel bojovat proti všem dvounožcům a čtyřnožcům co se v jejím okolí ukázali. Léky naštěstí stále dobře přijímala v potravě. Nastal čas se s vydrákem rozloučit. Plnou rekonvalescenci  prožil v záchranné přírodovědné stanici Vlašim. Ve vedlejším kotci našemu vydrákovi dělala společnost vydří slečinka… 

Odvoz do záchranné stanice

19.3.2015 je přelomové datum příběhu, v tento den byl vydří sameček vypuštěn ochránci přírody ze záchranné stanice Vlašim. Byli jsme při tom. Vydrák se na svobodu vůbec netěšil, alespoň soudě dle vynaloženého úsilí na vypuzení z přepravní bedny. Nakonec transportní box musel být potopen a vydrák konečně vyplaval, zůstaly po něm pouze malinké bublinky na hladině.

 Po vydře zůstaly jen malé bublinky na hladině

Mysleli jsme, že vylezl u protějšího břehu a vydýchává stres. Při přiblížení jsme ale našli pouze velikou nutrii.

nutrie v novém vydřím rybníku

Po vydrákovi se slehla zem, resp. zavřela voda. Přejeme mu již méně dobrodružný život a hodně potomků!

Tomáš Fiala 

 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že je vám známo, že je vaše zvíře alergické na některé preparáty, informujte nás prosím sami a předem. V případě, že jste vy sami alergičtí na některé látky, se kterými u nás můžete přijít do styku (např. jódové desinfekční látky), také nás nezapomeňte včas informovat. Můžete tak předejít velmi nepříjemným komplikacím.

| DALŠÍ RADY |

Andrea Berková

vrchní sestra ambulance Tererova

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.