Toxokaróza jedno z nejčastějších onemocnění psů a koček

Pojem toxokaróza označuje parazitární onemocnění psů, koček a člověka, je odvozen od latinského názvu rodového jména původců, škrkavky psí a škrkavky kočičí. Škrkavka šelmí s odlišným rodovým latinským jménem a životním cyklem je třetím zástupcem škrkavek cizopasících u psa a kočky u nás, není však nebezpečná pro člověka jako předchozí dva druhy.

I přes neustále se zlepšující chovatelskou a veterinární péči si tito cizopasní červy stále udržují pozici plošně velmi rozšířeného problému v ČR a prakticky na celém světě. Závažnost toxokarózy tkví právě v promořenosti populace psů a hlavně koček. Je to dáno jednak velkou nadprodukcí vajíček samičkou škrkavky a jejich odolností ve vnějším prostředí, dlouhou životností larviček v mezihostiteli ( např. myš) a specifickým vývojovým cyklem škrkavek.

Dospělé škrkavky dosahují velikosti v závislosti na druhu a pohlaví 6-15 cm, žijí v tenkém střevě psa a kočky, kde se živí natrávenou potravou hostitele. Samičky produkují ohromné množství vajíček, která mají velmi silnou stěnu a jsou okem neviditelná (nedosahují ani desetiny milimetru). Vajíčka odcházejí spolu s trusem z těla hostitele ven a stávají se infekčními v závislosti na podmínkách prostředí po několika týdnech (zpravidla po 4 týdnech). Vajíčka jsou velmi odolná, v půdě vydrží životná několik let. Po pozření infekčního vajíčka se ve střevě z vajíčka uvolní larva, která se zavrtá do stěny střevní a pronikne do krevních vlásečnic nebo míznic a dostane se přes játra do malého krevního oběhu. Larvy se v plicích rozdělí, část proniká do průdušek (tzv. transtracheální migrace) a část pokračuje do velkého krevního oběhu a usazují se v různých orgánech (svaly, játra, mozek, ledviny a podobně), mluvíme o somatické migraci. Larvičky v průduškách dráždí a způsobují kašel, pomocí kterého se dostávají do dutiny ústní a polknutím dále zpět do střeva, kde již rychle dospějí (doba putování tělem je přibližně 5 týdnů). Usazené larvičky v jiných orgánech se opouzdří a životné čekají na další příležitost. V druhé polovině březosti se “probouzejí“, pronikají zpět do krve a placentou se dostanou do plodů, kde se dočasně usadí v játrech a po porodu dokončí putování skrze plíce a průdušky do střeva kde dospějí. U štěňátek kolem 10 dne po narození se již nacházejí škrkavky ve střevě. Tkáňové larvičky opouštějí svůj úkryt ještě po dobu kojení a přes mléčnou žlázu mlékem dále štěňata infikují. Tímto způsobem se nakazí všechna štěňata ve vrhu. U koček se larvičky aktivují až po narození koťat, která se pak nakazí mateřským mlékem. Pokud infekční vajíčko sní někdo jiný než definitivní hostitel (paratenický hostitel), larvičky se ve střevě opět uvolní a pronikají do přes střevní stěnu do krevního nebo mízního oběhu, avšak putují jen cestou somatické migrace. Paratenický hostitel má pak ve svých orgánech infekční opouzdřené larvičky, které mohou nakazit definitivního hostitele (psa nebo kočku). Člověk se také může nakazit infekčními vajíčky a fungovat jako paratenický hostitel.

Škrkavky škodí v těle v době migrace poškozováním orgánů a v době dospělosti ubíráním živin, traumatizací střeva a produkcí toxinů, ovlivňující nervovou soustavu. Největší škody škrkavky napáchají u štěňat a koťat do doby přibližně 3 měsíců po narození. Bezprostředně před porodem a po narození migrující larvy škrkavek mohou velmi poškodit důležité orgány a způsobit závažné zdravotní problémy vedoucí až k úhynu. Zatím není úplně vyjasněna jejich role v určitých vrozených chorobách, jako je například epilepsie u psů. Dalším velmi závažným obdobím je u několikatýdenních štěňat jejich střevní invaze. Chronický kašel se vyskytuje většinou jen při silné invazi. V závislosti na množství škrkavek ve střevě se odvíjejí příznaky zažívacích problémů (nedostatečné přírůstky, chudokrevnost, zánětlivá onemocnění trávicí soustavy provázené průjmy a zvracením po smrtelné stavy střevní neprůchodnosti). Nejtragičtějším obdobím právě bývá silná invaze u několikatýdenních štěňat, která mají nafouklá bolavá „škrkavčitá“ bříška, zvrací, průjmují a nepřijímají potravu a velmi často hynou.

Se zvyšujícím se věkem stoupá odolnost organismu proti škrkavkám u psů, larvičky prodělávají hlavně somatickou migraci. Tomuto jevu se říká věková rezistence, u starších a starých psů se proto s dospělými škrkavkami setkáváme sporadicky. Invaze dospělci se u nich může projevovat střídavými průjmovitými epizodami.

Podezření na škrkavčitost si můžeme potvrdit nebo vyvrátit pomocí parazitického vyšetření, výskyt dospělých stádií škrkavek ve zvratkách nebo ve stolici je relativně vzácný. Veterinární diagnóza je založena hlavně na mikroskopickém záchytu vajíček v trusu.

Současné léčebné metody postihují pouze dospělá stadia škrkavek ve střevě, opouzdřené larvičky v orgánech jsou před současnými preparáty chráněni. Proto je v kontrole tohoto onemocnění nezastupitelná prevence. Musíme si uvědomit, že nákaza je nebezpečná i pro člověka, zvláště malé děti. Včasné preventivní odčervení všechny ochrání před možnými problémy.

Určitě doporučuji odčervit v době krytí feny nebo kočky. Po narození štěňat v věku 2 týdnů se odčervení matky a mláďat opakuje a pokrčujeme ve 14 denních intervalech do věku přibližně 3 měsíců. Koťata odčervujeme poprvé v době 3 týdnů věku (spolu s matkou) a pokračujeme do 12 týdne v třítýdenních intervalech. Starším mláďatům již stačí podávat antiparazitika po 3 měsících, dospělá zvířata odčervujeme 2-4 x ročně podle zamořenosti chovu (chovné stanice psů by měli preventivně podávat antiparazitika 4 x ročně). Některé odčervovací preparáty se nedoporučují podávat v době březosti, při použití v tomto období je nutná konzultace s veterinářem.

V současnosti existuje na trhu celá škála pomůcek nebo zchutňovadel vhodných pro podání tablet kočkám, eventuelně lze u nich zvolit jinou formu odčervení (pasty, gely atd). Není proto důvod kočky, zvláště chodící ven z preventivního odčervovacího programu vyjímat, vzhledem k pravděpodobně vyšší promořenosti škrkavkami ve srovnání se psy.

Tomáš Fiala

 

Aktuálně

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

MVDr. Michal Beneš absolvuje odbornou stáž v Bernu

MVDr. Michal Beneš absolvuje od 9.1. do 5.2.2017 v Bernu odbornou stáž zaměřenou na zobrazovací metody.

Rozhlasová poradna – Onemocnění dutiny ústní psů a koček

V úterý 27.9.2016 bude v poradně MVDr. Jiří Herzig hovořit na téma "Onemocnění dutiny ústní psů a koček"

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

30.Listopad.2017

Flér Modrý květ

Dne 25. 11. 2017 oslavila Flérinka své 18. narozeniny. Co k tomu dodat. V roce […]

10.Květen.2017

Poděkování za kokříka Ronyho

Dobrý den, rádi bychom poděkovali za odbornou péči o našeho kokříka Ronyho. Díky vaší klinice, […]

20.Únor.2017

Poděkování za Elišku

Vážení, rádi bychom Vám chtěli touto cestou poděkovat za péči, kterou jste věnovali naší fence […]

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.