Terezka

Jednoho dne přišla s krvavým průjmem a zvracením. Stav se po 2 denní symptomatické léčbě zlepšil, ovšem jen nakrátko. Hned další den začala zvracet a byla velmi unavená a slabá (téměř nedošla k nám po svých). To bylo velmi divné. Terezku navíc začalo hodně bolet bříško. Normálním klinickým vyšetřením se kromě bolestivého bříška nic nenalezlo. Krevní testy, kromě velmi vysoké hladiny kyseliny močové, žádné významné odchylky neukázaly. Až sonografické vyšetření odhalilo větší nádor pravé nadledviny a v jeho okolí volnou tekutinu. Střeva se sonograficky jevila úplně normální.
Proč Terezka má tak bolestivé bříško a střevní pohyb a vzhled je normální? Proč je hladina kyseliny močové tak moc zvýšena? Mohl by na tom mít podíl nádor pravé nadledvinky? Tři základní otázky musely dostat odpověď, abychom Terezce mohli pomoci.
V první řadě je nutné se zamyslet nad funkcí nadledviny. Jedná se o orgán produkující důležité hormony, které ovlivňují široké spektrum životních funkcí. Nejdůležitější je regulace minerální výměny a energetických pochodů, ovlivňují vegetativní (na vůli nezávislou) nervovou soustavu. Vidíme tedy, že narušená funkce nadledviny by mohla způsobit veliké problémy v tělesných pochodech. Nadledviny však nijak hladinu kyseliny močové neovlivňují. Vysokou urikémii vidíme při určitých jaterních problémech a při závažném rozpadu buněčných tkání! Některé nádory jsou provázeny vysokým buněčným rozpadem.
Jak ale zdůvodníme bolestivost bříška? Nádory, zvláště ty rychle rostoucí jsou velmi křehké a prokrvené (vynutily si veliký přívod živin). Pokud jsou náhle vystaveny výraznější změně působících sil, může dojít k prasknutí a i závažnějšímu krvácení. Nadledviny jsou v dutině břišní uloženy v prostoru pod páteří, kterému říkáme retroperitoneum. Od ostatních orgánů je oddělen blánou. Proto pokud by zde došlo ke krvácení, nedojde k výlevu krve
do celé dutiny břišní. Celá dutina břišní je prostoupena receptory bolesti. Vhledem k sonografickému nálezu tekutiny v okolí pravé nadledviny, musíme usuzovat na krvácení v prostoru retroperitonea.
Sestavili jsme si tedy teorii co se odehrálo: Terezce vyrostl na pravé nadledvince nádor, který náhle praskl a působí jí hroznou bolest. Z takové bolesti může i zvracet, být velmi unavená a mít zátěžovou intoleranci. Je ale možné, že stav je daleko vážnější. Vzhledem k absenci zvýšené
hladiny jaterních a svalových enzymů, normálnímu minerálnímu profilu a ostatním fyziologickým hodnotám, negativnímu rtg nálezu na kostech a plicích anormálnímu krevnímu tlaku, jsme se rozhodli pro konzervativní terapii. Nasadili jsem silné utišující léky a heparin, který by měl eliminovat možnost vzniku trombózy.
Stav Terezky se ale výrazně nezlepšil. I když nic neukazovalo na možnost trombózy, rozhodli jsme se bříško zrevidovat chirurgicky. Hlavním důvodem byla revize střev a jejich krvení – báli jsme se trombózy mezenteriální tepny. Nechtěli jsme ale nádor odstranit, protože zákrok byl extrémně rizikový. Terezka pravděpodobně má větší šanci žít s nádorem, než přežít vyjmutí takto změněné nadledviny. Musíme nejdříve zvážit možná rizika a vybrat to nejlepší řešení…
Operací se potvrdil problém pouze v pravém retroperitoneu, tj prasknutí novotvaru spojené s krevním výlevem. Nyní jsme mohli být již klidnější, potvrdili jsme příčinu problému. Nezbývá nic jiného než čekat jak Terezka se s nemocí popere.
Naštěstí se Terezce po 3 dnech ulevilo a opět začala dělat radost nám a hlavně své majitelce. Víme, že Terezka má velký problém, který může velmi rychle skončit špatně. Nicméně věříme, že při určité léčbě a s danými omezeními bude život Terezky kvalitní a ještě přinese hodně zážitků jí i
jejím společníkům.
Držíme jí palce!

 

Aktuálně

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

MVDr. Michal Beneš absolvuje odbornou stáž v Bernu

MVDr. Michal Beneš absolvuje od 9.1. do 5.2.2017 v Bernu odbornou stáž zaměřenou na zobrazovací metody.

Rozhlasová poradna – Onemocnění dutiny ústní psů a koček

V úterý 27.9.2016 bude v poradně MVDr. Jiří Herzig hovořit na téma "Onemocnění dutiny ústní psů a koček"

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

30.Listopad.2017

Flér Modrý květ

Dne 25. 11. 2017 oslavila Flérinka své 18. narozeniny. Co k tomu dodat. V roce […]

10.Květen.2017

Poděkování za kokříka Ronyho

Dobrý den, rádi bychom poděkovali za odbornou péči o našeho kokříka Ronyho. Díky vaší klinice, […]

20.Únor.2017

Poděkování za Elišku

Vážení, rádi bychom Vám chtěli touto cestou poděkovat za péči, kterou jste věnovali naší fence […]

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Chcete-li se nás na cokoli zeptat, můžete kromě e-mailu využít i náš facebook. Rádi vám odpovíme.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Miroslava Šnejdarová

MVDr. Miroslava Šnejdarová

interní medicína
kmenový lékař Ambulance Tererova
tererova@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.