Gastroenterologie

Onemocnění GIT  _S4B3693Problematika chorob trávicího aparátu ve veterinární medicíně obnáší postižení dutiny ústní, jícnu, žaludku a střev, ale také orgánů k trávicí trubici funkčně a anatomicky přidružených, jako jsou slinivka břišní a játra. Nemoci trávicí soustavy se nejčatěji (na venek) projevují zvracením a průjmy, ale vzhledem k jejich různorodosti a různým oblastem možného postižení, je jejich definitivní diagnostika velmi obtížná. Jinými slovy, ne vždy se musí jednat o nekomplikované infekční onemocnění a zvláště u chronicky se opakujících obtíží je třeba specializovaných vyšetření.

 

Gastroenterologie je oborem, který má ve veterinární nemocnici AA-Vet mnohaletou tradici. Garantem tohoto oboru je MVDr. Michal Alexa.

Jsme referenčním pracovištěm pro pacienty s onemocněním trávící soustavy a množstvím endoskopických diagnostik se beze sporu řadíme na přední místo v naší republice. Problematika chorob trávicího aparátu ve veterinární medicíně obnáší postižení dutiny ústní, jícnu, žaludku a střev, ale také orgánů k trávicí trubici funkčně a anatomicky přidružených, jako jsou slinivka břišní a játra.

 Diagnostika chorob gastrointestinálního traktu (GIT) se v dnešní době neobejde bez kvalitního laboratorního zázemí pro vyhodnocení krevního obrazu, biochemie či cytologie a bez spolupráce s externími laboratořemi pro histologii, genetické testování, PCR vyšetření a další speciální techniky.

Spolu se sonografickým vyšetřením je pro diagnostiku chronických onemocnění GIT nepostradatelným nástrojem endoskopické vyšetření doplněné odběrem bioptických vzorků.

Na našem pracovišti dokážeme velmi úspěšně řešit akutní případy uvíznutí cizích těles v jícnu nebo žaludku. 

 

Mezi nejčastěji diagnostikovaná a léčená chronická onemocnění GIT patří: 

 • IBD (NSZ) – nespecifické střevní záněty
 • Exsudativní enteropatie – onemocnění střev spojené se ztrátou albuminu
 • APHS – antrální a pylorický hypertrofický syndrom, postihující zejména krátkolebá plemena a v jehož důsledku dochází k opožděnému vyprazdňování žaludku a zvracení.
 • Megaesofagus – neurologické postižení jícnu, v jehož důsledku dochází k jeho vakovitému rozšíření a k poruše transportu potravy z dutiny ústní do žaludku.
 • Kolorektální karcinomy – nádory v oblasti konce tlustého střeva vyžadující speciální operační techniku.
 • Různé druhy kolitid – zánětlivá onemocnění tlustého střeva.
 • Chronické hepatititidy.
 • Nejrůznější nádorová onemocnění trávicího traktu.

 

Velmi často jsme nuceni k zajištění dlouhodobější výživy pacientů zavádět krmné sondy do jícnu nebo do žaludku.

 

Navštivte nás pokud vaše zvíře projevuje některé z níže uvedených příznaků: 

Zvracení

Je reflex vznikající při podráždění speciálních receptorů, které jsou jak v mozku tak v trávicí trubici. Velmi často se jedná o obranný mechanizmus při pozření nestravitelných kusů potravy, nebo toxického materiálu. V případě, že zvíře zvrací opakovaně a je slabé, je vhodné vyhledat veterináře. Při intenzivním zvracení hrozí dehydratace organismu a často je pouze projevem jiného, vážného orgánového postižení jako je ledvinné nebo jaterní selhání. Zásadním příznakem, je zvracení jako důsledek neprůchodnosti trávící trubice, neboli ileu. Ileus může vzniknout následkem obstrukce (ucpání)cizím tělesem nebo zauzlením střev. Jedná se vždy o akutní a život ohrožující stav.

 

Průjem

Je příznakem zvýšeného množství tekutin v trusu. Doprovází celo řadu onemocnění trávicí soustavy. Velmi často se jedná o infekční onemocnění, které může ohrozit předevšim slabé jedince. Rizikem je průjem u mláďat a starých a nemocných zvířat. Nejčastější příčinou bývají dietní chyby a infekce vyvolané parazity, bakteriemi a jejich toxiny. Chronické, opakující se průjmy jsou indikací ke specializovaným vyšetřením jako je endoskopie a ultrasonografie trávicí trubice.

 

Nechutenství a hubnutí

Jsou projevy celé řady onemocnění, které souvisí s dráždění trávicí soustavy. Jedná se o nespecifické projevy, které mohou být důsledkem celé řady nádorových onemocnění, srdečního, ledvinného nebo jaterního selhání, ale také chronických onemocněním zažívacího aparátu, zvláště, pokud jsou doprovázeny zvracením nebo průjmem. 

 

Aktuálně

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

MVDr. Michal Beneš absolvuje odbornou stáž v Bernu

MVDr. Michal Beneš absolvuje od 9.1. do 5.2.2017 v Bernu odbornou stáž zaměřenou na zobrazovací metody.

Rozhlasová poradna – Onemocnění dutiny ústní psů a koček

V úterý 27.9.2016 bude v poradně MVDr. Jiří Herzig hovořit na téma "Onemocnění dutiny ústní psů a koček"

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

30.Listopad.2017

Flér Modrý květ

Dne 25. 11. 2017 oslavila Flérinka své 18. narozeniny. Co k tomu dodat. V roce […]

10.Květen.2017

Poděkování za kokříka Ronyho

Dobrý den, rádi bychom poděkovali za odbornou péči o našeho kokříka Ronyho. Díky vaší klinice, […]

20.Únor.2017

Poděkování za Elišku

Vážení, rádi bychom Vám chtěli touto cestou poděkovat za péči, kterou jste věnovali naší fence […]

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Chcete-li se nás na cokoli zeptat, můžete kromě e-mailu využít i náš facebook. Rádi vám odpovíme.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Kateřina Ouřadová

bez_fota

interní medicína
pohotovostní lékař
tererova@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.