Blechy u Matyáše

Do naší nemocnice přinesla paní Horáčková kocoura Matyáše.

Matyáš byl 12 letý kocour, v jehož žilách kolovala perská krev. Na svůj věk byl ve vynikající kondici a prý se celou dobu pyšnil výstavním kožichem…

V ordinaci už to taková chlouba nebyla. Matyáš se neustále ošíval, drbal a vylizoval si kožich zejména kolem kořene ocasu, na zádi a na pánevních končetinách. V těch místech byla srst řídká, na kůži množství stroupků a zarudlých míst.

Z anamnézy vyplynulo, že s majiteli žije na vesnici, v rodinném domečku a doma mají ještě jednu kočku, která je prý bez potíží. V létě kočky nosí protibleší obojky, v zimě nic.  Celoročně mají možnost volného pohybu do lesa a na louku.

Vzhledem k anamnéze a kl. příznakům byla nejpravděpodobnější diagnoza „Alergie na bleší kousnutí“.

Matyáš dostal odblešovací pipetu, odčervili jsme ho, lokálně dostal protisvědivý dezinfekční roztok. Protiparazitární opatření čekalo doma i druhou kočku, i když byla bez potíží….

Zpočátku to vypadalo, že kocour bude v pořádku, přestal se škrábat, stroupky zmizely. Ale po 14 dnech se potíže vrátili… Další pipeta pomohla tentokrát pouze na týden.. Místo další pipety kočky opět dostaly protibleší obojky, ale i přes to příznaky u kocoura nezmizely, dokonce na něm majitelka našla živou blechu… Následovala velká očista celého domu, včetně pelíšků a postelí, kde kočky také rády lehávaly, zvlášť v  nevlídném počasí. Co se dalo vyprat putovalo do pračky, zbytek majitelka pečlivě vyluxovala a ještě vystříkala protiparazitárním sprejem.

Několik týdnů to vypadalo, že je vyhráno, ale za měsíc přišla paní s Matyášem do ordinace na ošetření zase. Opět byla kůže poseta drobnými stroupky a opět jsme na něm chytili blechu…

Pečlivě jsme si opět krok po kroku  probrali anamnézu a nakonec jsme dospěli k překvapivému zjištění. Majitelé sice jiné zvíře nemají, ale minimálně 1xměsíčně hlídají malého psa synovi. Byť se někdy jedná jen o pár hodin.  Ten, ačkoliv  pravidelně a často koupaný, byl opravdu přenašečem nepříjemných parazitů…

Po odblešení psa a opětovné aplikaci přípravkům i kočkám došlo u Matyáše k úplnému vyhojení kůže a opět krásně zarostl.  I přes vyléčení kocoura jsme se s majitelkou domluvili na pravidelném používání protibleších přípravků a to nejen u koček, ale i u psa a to ve stejnou dobu.

Poučení tento případ přinesl několik. Za prvé spousta lidí si myslí, že koupaný pes nemůže mít blechy… Opak je pravdou, většina blech a jejích vývoj. stádií žije v prostředí a na vykoupaného psa rády nasednou,  další fáma je to, že pokud druhé zvíře v domácnosti nemá kožní potíže, tak problém nemůže být parazitárního původu, což se i na tomto případu ukázalo jako nepravdivé a na závěr  nejenom volně pobíhající kočka nosí domů parazity psům, ale i opačný případ je možný :-) 

 

Aktuálně

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

MVDr. Michal Beneš absolvuje odbornou stáž v Bernu

MVDr. Michal Beneš absolvuje od 9.1. do 5.2.2017 v Bernu odbornou stáž zaměřenou na zobrazovací metody.

Rozhlasová poradna – Onemocnění dutiny ústní psů a koček

V úterý 27.9.2016 bude v poradně MVDr. Jiří Herzig hovořit na téma "Onemocnění dutiny ústní psů a koček"

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

30.Listopad.2017

Flér Modrý květ

Dne 25. 11. 2017 oslavila Flérinka své 18. narozeniny. Co k tomu dodat. V roce […]

10.Květen.2017

Poděkování za kokříka Ronyho

Dobrý den, rádi bychom poděkovali za odbornou péči o našeho kokříka Ronyho. Díky vaší klinice, […]

20.Únor.2017

Poděkování za Elišku

Vážení, rádi bychom Vám chtěli touto cestou poděkovat za péči, kterou jste věnovali naší fence […]

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že obtíže, které vás k nám přivádějí nejsou urgentní, zkuste se předem objednat. Předejdete tak zbytečnému čekání. Objednávku lze provést osobně na recepci, nebo telefonicky na čísle 271 751 907. Objednávky e-mailem či přes facebook nejsou v současné době možné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.